Komu je souzeno viset, ten se neutopí, smál se Putin. Zatím přečkal pět pokusů o atentát
Putin: Tažení vagnerovců je zrada ruského lidu
Putina chrání profesionálové z agentury FSO, starají se i o jeho jaderný kufřík. Ruský prezident se o atentátech na svou osobu radil i s Fidelem Castrem. Ten jich přečkal víc než padesát a nakonec zemřel v 90 letech.
Nejméně pětkrát se stal Vladimir Putin cílem pokusu o atentát. Ruský prezident to před lety přiznal v rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem, který s ním natáčel rozsáhlou sérii rozhovorů Svět podle Putina. Dokonce se o své ochraně radil s dlouholetým kubánským vůdcem Fidelem Castrem, kterého se pokusili zabít více než padesátkrát.
Čtěte také: Ozbrojená vzpoura v Rusku: Čeští analytici předpovídají, jak vše dopadne
Putin v rozhovoru s oscarovým režisérem popsal, jak kdysi na Kubě dostal od Fidela Castra jednoduché doporučení. „Víš, proč jsem pořád naživu?“ ptal se prý tehdy kubánský vůdce Putina. „Protože jsem se o vlastní bezpečnost vždy staral sám.“ Putin sám své štěstí v případě neúspěšných atentátů komentoval rčením, že „komu je souzeno viset, ten se neutopí“. Fidel Castro se dožil 90 let, zemřel v listopadu 2016.
Odnesl to Putinův řidič
Podrobnosti pokusů odstranit šéfa Kremlu nejsou známy. Jisté je, že v roce 2008 byl na Rudém náměstí v Moskvě zatčen ozbrojený muž, který se přiznal, že chtěl Putina zabít. V roce 2012 pak chtěla na ruského prezidenta nastražit bombu skupina Čečenců.
Mezi pokusy o zabití Putina lze počítat i čelní srážku prezidentova BMW s protijedoucím mercedesem na dvanáctiproudém Kutuzovském bulváru Moskvě v září 2016, při které zemřel Putinův oblíbený řidič. On sám ale v autě nebyl.
Vladimir Putin Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Vladimir Putin a Jevgenij Prigožin Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Vladimir Putin Zdroj: Getty Images
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin Zdroj: AP
Vladimir Putin Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Prigožinovi Vagnerovci obsadili Rostov na Donu (24.6.2023) Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Prigožinovi Vagnerovci obsadili Rostov na Donu (24.6.2023) Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Ozbrojenci z Prigožinovy Vagnerovy skupiny v Rostově na Donu (24.6.2023) Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
V květnu 2023 pak Putin obvinil Ukrajinu z pokusu o zabití pomocí dronů a slíbil v rámci konfliktu na Ukrajině odvetu. Ukrajinská strana však jakékoli snahy o atentát ruského vůdce odmítla se slovy „neútočíme na Putina ani Moskvu“.
O Putinovu osobní bezpečnost se stará Federální služba ochrany ústavních činitelů (FSO) – a nejde o žádné podružné uskupení. Odhaduje se, že FSO disponuje až 50 000 uniformovanými příslušníky a dalšími tisíci agentů v civilu. Může provádět domovní prohlídky a zatýkat, a dokonce vydávat rozkazy dalším ruským bezpečnostním službám. V jejím držení je také „jaderný kufřík“ Čeget pojmenovaný podle jednoho z kavkazských vrcholů.