Litviněnkova vražda poloniem zaskočila celý svět. Jak se umírá na radioaktivní čaj?
Umění špionáže 4 - Litviněnko
Bývalý agent KGB Alexandr Litviněnko se stal nepřítelem Vladimira Putina. Trestem byla v roce 2006 pomalá smrt radioaktivní otravou.
Nikdo v roce 2006 netušil, že se Londýn stane místem smrtícího útoku na bývalého ruského agenta, který přeběhl a stal se Putinovým kritikem. Jako agent KGB a později FSB Alexandr Litviněnko zjistil, že špičky silových složek jsou úzce napojeny na organizovaný zločin. Pokusil se kontaktovat prezidenta Putina, ale jen na sebe upozornil. Situace došla tak daleko, že ve snaze zachránit si život byl nucen emigrovat. Ani to mu ale nepomohlo.
Nevyhnutelná smrt
V okamžiku, kdy polkl doušek extrémně radioaktivního čaje, začalo ozařování jeho vnitřností a rozklad organismu. Jádra buněk se v důsledku ozáření rozpadají, tříští se jeho DNA a prudce klesá počet bílých krvinek odpovědných za imunitu. Vynechává trávicí systém, postižený zvrací a potrava se nevstřebává. Přestože smrt byla nevyhnutelná, umírání trvalo dlouho. Fotografie Litviněnka z nemocnice jasně ukazují, že jeho skon rozhodně nebyl rychlý a bezbolestný.
Použití jedů se táhne historií
Použití jedů pro vraždy oponentů jde napříč stoletími. Jedem se vraždilo ve starověkém Římě, otrávení jedem v doutnících plánovala CIA pro likvidaci kubánského prezidenta Castra. Použitím radioaktivního prvku se však vraždy dostaly na zcela novou úroveň. Polonium jako takové objevila Marie Curie-Sklodowská v roce 1898 a pojmenovala ho po své polské vlasti.
ZDROJ: Luke Harding.: Jed pro Litviněnka