17. prosince 2021 06:20

Vytváříme svět plný zvířat neschopných přežít. Tohle jsou 4 nejhorší příklady

Zvířata v lidské péči se mění ve vlastní karikatury.

Jste majitelem kočky? A proč?

Lidé jsou výjimeční v přírodě i v tom, že mění řadu jiných živočišných i rostlinných druhů pro své potřeby. A to v obrovském rozsahu jak kvalitativně, tak i kvantitativně. Během tisíciletí naší existence jsme proměnili mnoho druhů z volně žijících na domácí, udělali jsme si z nich mazlíčky a domestikovali jsme je.

Z volných a svobodných tvorů se zvířata stala našimi otroky – ať už si majitelé domácích psů nebo koček namlouvají cokoliv, sebelépe opečovávaná domácí zvířata mají svobodu menší než ten poslední otrok v antickém Římě. (Autor tohoto článku je majitelem dvou koček a jednoho psa, k nimž se chová velmi slušně, přesto je schopný vidět situaci realisticky.) Zvířata jsme uzpůsobili k tomu, aby sloužila našim potřebám, fyzickým i psychickým.

Lidstvo ale dokonce řadu tvorů přímo stvořilo, a to cílenými úpravami – ať už křížením, nebo jinými zásahy do jejich genetické informace. Řada těchto zásahů změnila zvířata tolik, že se z nich staly vlastně zrůdy odsouzené ke krátkému a bolestivému životu.

Čajová prasátka

Miniprasátka, jimž se říká čajová, se tak jmenují pro jejich velikost. Kromě role domácích mazlíčků se chovají i pro lékařské účely, pro podobnost jejich DNA i orgánů s lidskými se na nich skvěle provádí množství experimentů.

Domácí chovatelé, kteří prasátka chovají pro radost, ale narazili na poměrně zásadní problém. Tito tvorové mohou jíst jen úzce specializovanou stravu; pokud se nějak dostanou k jinému žrádlu, začnou velice rychle růst a z roztomilého drobečka se velmi rychle může vyklubat až sedmdesátikilové monstrum. Stalo se v USA, kde jsou nejoblíbenější, stovkám chovatelů. Stačilo k tomu jen, že jim zvířata párkrát vybílila ledničku nebo odpadkový koš.

Podle reportáže CBS News začali Američané roku 2015, poté, co vyvrcholila obliba miniprasátek, své miláčky hromadně opouštět – většina skončila na jatkách.

Psi neschopní života

Kdysi dávno, v dobách, kdy lidé údajně ještě nebyli tak inteligentní jako nyní, jsme psy šlechtili pro lov a chránění stád. Nyní z nich děláme monstra, která chceme jen kvůli jejich závislosti na člověku a několika vzhledovým charakteristikám.

Podle genetiků i biologů je rovnou několik plemen na pokraji genetické stability – kvůli absurdnímu šlechtění se z nich staly zrůdy v pravém slova smyslu. Tvorové, kteří nejsou schopní ani základního pohybu a celý krátký život trpí hromadou zdravotních i „psychických“ problémů.

Typickým příkladem jsou francouzští buldočci a mopsové – jsou sice vzhledově opravdu roztomilí a komičtí, ale platí za to těžkou daň v podobě respiračních problémů. Může za to takzvaný brachycephalický syndrom vzniklý z přehnaného křížení.

Studie z roku 2013 popsala, že takoví psi mají problém s pohybem, jsou přehnaně citliví k přehřátí už při teplotách nad 19 stupňů a navíc mají problémy se spánkem. Všechny ty bizarní tělesné znaky, které vedou ke zmíněným problémům, jsou na výstavách vysoce oceňovány...

Jak jsme zničili koně

Odborný časopis New Scientist informoval letos o tom, že některá koňská plemena mají tvar hlavy, který přesně odpovídá tomu, co chtějí Američané – ale současně to vede ke vzniku takových nozder, které zvířatům způsobují značné dýchací problémy.

Koně pak vypadají jako komiksoví, mají ostře řezané rysy, na pohled jsou opravdu nepřehlédnutelní a jistým způsobem i krásní. Jenže jak věděli již staří Řekové, krása nespočívá ve zdůraznění jednoho rysu, nýbrž v rovnováze a účelnosti. Asi nejslavnějším zástupcem takto upravených koní se stal devítiměsíční hřebeček jménem El Rey Magnum RCF, jehož komiksové rysy obletěly světová média.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora