17. prosince 2021 06:20

Vytváříme svět plný zvířat neschopných přežít. Tohle jsou 4 nejhorší příklady

Zvířata v lidské péči se mění ve vlastní karikatury.

Jste majitelem kočky? A proč?

Lidé jsou výjimeční v přírodě i v tom, že mění řadu jiných živočišných i rostlinných druhů pro své potřeby. A to v obrovském rozsahu jak kvalitativně, tak i kvantitativně. Během tisíciletí naší existence jsme proměnili mnoho druhů z volně žijících na domácí, udělali jsme si z nich mazlíčky a domestikovali jsme je.

Z volných a svobodných tvorů se zvířata stala našimi otroky – ať už si majitelé domácích psů nebo koček namlouvají cokoliv, sebelépe opečovávaná domácí zvířata mají svobodu menší než ten poslední otrok v antickém Římě. (Autor tohoto článku je majitelem dvou koček a jednoho psa, k nimž se chová velmi slušně, přesto je schopný vidět situaci realisticky.) Zvířata jsme uzpůsobili k tomu, aby sloužila našim potřebám, fyzickým i psychickým.

Lidstvo ale dokonce řadu tvorů přímo stvořilo, a to cílenými úpravami – ať už křížením, nebo jinými zásahy do jejich genetické informace. Řada těchto zásahů změnila zvířata tolik, že se z nich staly vlastně zrůdy odsouzené ke krátkému a bolestivému životu.

Čajová prasátka

Miniprasátka, jimž se říká čajová, se tak jmenují pro jejich velikost. Kromě role domácích mazlíčků se chovají i pro lékařské účely, pro podobnost jejich DNA i orgánů s lidskými se na nich skvěle provádí množství experimentů.

Domácí chovatelé, kteří prasátka chovají pro radost, ale narazili na poměrně zásadní problém. Tito tvorové mohou jíst jen úzce specializovanou stravu; pokud se nějak dostanou k jinému žrádlu, začnou velice rychle růst a z roztomilého drobečka se velmi rychle může vyklubat až sedmdesátikilové monstrum. Stalo se v USA, kde jsou nejoblíbenější, stovkám chovatelů. Stačilo k tomu jen, že jim zvířata párkrát vybílila ledničku nebo odpadkový koš.

Podle reportáže CBS News začali Američané roku 2015, poté, co vyvrcholila obliba miniprasátek, své miláčky hromadně opouštět – většina skončila na jatkách.

Psi neschopní života

Kdysi dávno, v dobách, kdy lidé údajně ještě nebyli tak inteligentní jako nyní, jsme psy šlechtili pro lov a chránění stád. Nyní z nich děláme monstra, která chceme jen kvůli jejich závislosti na člověku a několika vzhledovým charakteristikám.

Podle genetiků i biologů je rovnou několik plemen na pokraji genetické stability – kvůli absurdnímu šlechtění se z nich staly zrůdy v pravém slova smyslu. Tvorové, kteří nejsou schopní ani základního pohybu a celý krátký život trpí hromadou zdravotních i „psychických“ problémů.

Typickým příkladem jsou francouzští buldočci a mopsové – jsou sice vzhledově opravdu roztomilí a komičtí, ale platí za to těžkou daň v podobě respiračních problémů. Může za to takzvaný brachycephalický syndrom vzniklý z přehnaného křížení.

Studie z roku 2013 popsala, že takoví psi mají problém s pohybem, jsou přehnaně citliví k přehřátí už při teplotách nad 19 stupňů a navíc mají problémy se spánkem. Všechny ty bizarní tělesné znaky, které vedou ke zmíněným problémům, jsou na výstavách vysoce oceňovány...

Jak jsme zničili koně

Odborný časopis New Scientist informoval letos o tom, že některá koňská plemena mají tvar hlavy, který přesně odpovídá tomu, co chtějí Američané – ale současně to vede ke vzniku takových nozder, které zvířatům způsobují značné dýchací problémy.

Koně pak vypadají jako komiksoví, mají ostře řezané rysy, na pohled jsou opravdu nepřehlédnutelní a jistým způsobem i krásní. Jenže jak věděli již staří Řekové, krása nespočívá ve zdůraznění jednoho rysu, nýbrž v rovnováze a účelnosti. Asi nejslavnějším zástupcem takto upravených koní se stal devítiměsíční hřebeček jménem El Rey Magnum RCF, jehož komiksové rysy obletěly světová média.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom