28. listopadu 2022 15:00

Unikátní dvojčata jsou o tři roky mladší než jejich matka. Jak je to možné?

Představte si, že se vám narodí krásná dvojčata, chlapec a dívka, a vy se musíte smířit s tím, že jsou technicky vzato jen o několik let mladší než vy. Právě to se stalo Rachel Ridgewayové a jejímu muži Philipovi žijícím na okraji Portlandu v americkém Oregonu.

Svým způsobem jde o skok v čase. Dvojčata Lydia a Timothy, která Rachel přivedla na svět koncem října 2022, totiž pocházejí z dárcovských embryí zmrazených v dubnu 1992. Pokud tedy započteme jejich skutečný biologický věk, jsou dvojčata jen o tři roky mladší než jejich matka Rachel. V době, kdy byla jejich embrya zamrazena, usiloval guvernér Arkansasu Bill Clinton o místo v Bílém domě a Lucie Bílá provokovala s písní Láska je láska.

Ridgewaovi mají další čtyři děti ve věku 8, 6, 3 a necelých dvou let, žádné z nich se však nenarodilo z darovaného embrya. Při pokusu o páté těhotenství se manželé obrátili na soukromé Národní centrum pro darování embryí (NEDC), které jim nabídlo embrya hluboce zmrazená před 30 lety. Pravděpodobně tak jde o nejdéle zmražená embrya, která pak matka při asistované reprodukci úspěšně donosila a porodila.

Embrya z kapalného dusíku

NEDC je křesťanská nezisková organizace z Knoxville v Tennessee, která nabízí transfery zmrazených embryí pouze heterosexuálním párům, které jsou nejméně tři roky manžely. Embrya pocházejí od 34leté dárkyně a vznikla původně pro manželský pár, který je nakonec nevyužil. V roce 2007 embrya získala NEDC a uložila je stejně jako tisíce dalších embryí při teplotě kapalného dusíku, tedy –196 °C.

Biologičtí rodiče dvojčat zůstávají v anonymitě, jejich současní rodiče jim však příběh jejich početí chtějí v budoucnu prozradit. „Budou vědět, že jsou adoptovaní a chceme se ujistit, že pochopí, jak jsou výjimeční tím, že byli adoptovaní už jako embrya,“ svěřila se magazínu Insider Rachel Ridgewayová.

„Bylo mi 5 let, když dal Bůh těmto embryím život,“ uvedl Philip Ridgeway s tím, že jeho nynější ženě byly v té době pouhé tři roky. „V jistém smyslu jsou to naše nejstarší děti, i když jsou naše nejmenší,“ komentoval pro americkou CNN neobvyklou rodinnou situaci šťastný otec.

ZDROJ: CNN

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom