Syndrom naštvaného obličeje se netýká jen žen. Nemáte ho náhodou taky?
Někdo z nás vypadá naštvaně, i když se cítí zcela normálně. Víte, čím je to způsobeno a k čemu všemu to může vést?
Možná to znáte taky. Cítíte se úplně normálně a někdo se vás zeptá, jestli nejste naštvaní nebo zdali se vám něco nestalo. Člověka takové dotazy rozhodí a možná mu i v důsledku zhorší náladu. Je těžké si to uvědomit, ale možná máte takzvaný syndrom naštvané tváře.
Naštvaný obličej
Výzkum behaviorálního neurovědce Jasona Rogerse zjistil, že lze na většině tváří rozpoznat pouze 3 % skrytých emocí ve chvíli, kdy se člověk snaží tvářit neutrálně. Jenže někteří lidé takto vyjadřují až 6 % emocí, které bývají obvykle interpretovány jako pohrdání. Projevuje se jedním mírně pokleslým koutkem úst, což v důsledku vede k tomu, že přestože se lidé se syndromem naštvané tváře necítí nijak špatně, na ostatní to tak může působit. Nejde však jen o koutky úst, nýbrž třeba i oči. Obecně lze říci, že pokud různé části obličeje směřují spíše dolů, jsou tedy pokleslé, bývá to chápáno jako známka smutku, nespokojenosti, rozladění, naštvanosti či nudy.
Za pozornost stojí, že se termín poprvé objevil v roce 2013 v komediálních skečích a následně se dočkal velké popularity na internetu, především v rámci kultury memů. Až poté se tématu chopili i vědci, a to především psychologové. Takto získaná popularita syndromu naštvané tváře (v originále „resting bitch face“) jasně značí, že se jedná o problém, s nímž se lidé běžně potýkají. Výzkum z roku 2015 zjistil, že nejde jen o samotnou atraktivitu, nýbrž pokleslé rysy obličeje snižují i důvěryhodnost – jedná se tedy o fenomén, který může mít poměrně rozsáhlé důsledky.
Genderové stereotypy i skutečné problémy
Nejvýraznější je to samozřejmě u celebrit, spoustu takových případů totiž známe. Hovoří se třeba o královně Alžbětě nebo o herečkách Kristen Stewart a Drew Barrymore. Že se jedná o samé ženy? Je to tak. Z mužů bývá zmiňován třeba rapper Kanye West či francouzský král Ludvík XIV., přesto se problém týká spíše žen. Těžko říct, zdali se jedná o fyziologická specifika ženského pohlaví, anebo – a to vypadá pravděpodobněji – můžeme souvislost vidět se společenskými normami. Nároky na příjemný, usměvavý vzhled jsou v případě žen o poznání vyšší než u mužů, proto si také snáze všímáme, když se někdo od této normy odchyluje.
Spisovatelka Vanessa Van Edwards, kterou můžete vidět ve videu výše, se tímto tématem zabývá z osobních důvodů, sama se totiž za majitelku takového obličeje považuje. Radí, že vhodným používáním make-upu a nasazením lehkého úsměvu je možné rysy naštvané tváře téměř eliminovat. Přesto je však důležité si uvědomit, že by se nikdo rozhodně neměl nutit do změny svého přirozeného vzezření.
Zdroj: Sage Journals