12. prosince 2022 06:00

Kouření cigaret způsobuje až 56 nemocí a polovina lidí zemře. Zachránit se není vůbec jednoduché

Výsledky 15 let trvajícího výzkumu Oxfordské univerzity a čínských výzkumných institucí hovoří tak jednoznačně, jak to jen jde. Kouření nakonec zabije polovinu lidí, kteří se mu oddávají.

Dnes už se pravděpodobně nenajde nikdo, kdo by pochyboval, že kouření cigaret škodí zdraví. Katastrofální rozsah toho, co s lidským tělem tyhle nevinně vypadající tabákové tyčinky dělají, ale lékaři a vědci stále odhalují a některá zjištění jsou tak alarmující, že je těžké najít na tomto známém zlozvyku vůbec nějaká pozitiva. Aby taky ne; pokaždé, když vdechnete cigaretový kouř, se vám do plic dostane 7 tisíc chemikálií, včetně 69 známých karcinogenů.

Riziko 56 různých nemocí

Spojitost cigaret s rakovinou je samozřejmě prokázaná už dávno. Nejčastěji kouření pochopitelně vede k rakovině plic, mnohdy ale způsobí i rakovinu žaludku či močového měchýře; v roce 2020 jej vědci spojili s 16 druhy rakoviny.

Velká dlouhodobá studie uveřejněná v časopise The Lancet, na níž vědci z Oxfordské univerzity spolupracovali hned s několika předními čínskými vzdělávacími institucemi, ovšem nezkoumala jen rakovinu. Víc než 512 tisíc dospělých převážně z Číny se zúčastnilo výzkumu probíhajícího mezi lety 2004 a 2006 a vědci je potom sledovali dalších 11 let. A jejich zjištění je následující: Kouření cigaret zvyšuje riziko 56 různých onemocnění.

Hrozba a naděje

Je mezi nimi diabetes, infarkt myokardu, aneurysma, zápal plic, žaludeční vřed, různá onemocnění mozku, jater, slinivky, a dokonce i šedý zákal. „Zhruba dvě třetiny mladých čínských mužů začnou cigarety kouřit a většina z nich začne ještě před dvacítkou,“ uvedl v tiskovém prohlášení jeden z autorů studie, profesor Li-ming Li. „Pokud s tím nepřestanou, zhruba polovinu nakonec tenhle jejich zlozvyk zahubí.“

Odborníci ale taky našli jedno pozitivum. Ukázalo se, že pokud s kouřením přestanete ještě před tím, než si na vašem těle začne vybírat daň v podobě nějaké nepříjemné choroby, tohle riziko začne rychle klesat a během deseti let na tom budete zase úplně stejně, jako byste se cigarety nikdy nedotkli.

Zdroj: The Lancet Public Health

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom