Konec neplodnosti u mužů bojujících s rakovinou? Nový objev dává velkou naději
Léčba leukémie s sebou nese mimo jiné častou neplodnost mužů a chlapců. Nyní se však zdá, že pro tyto pacienty vědci našli řešení.
Jednou z nejčastějších dětských forem rakoviny je akutní lymfoblastická leukémie. Ta se dá naštěstí při včasném odhalení úspěšně léčit, avšak za cenu nasazení agresivních cytostatik, jež mají za úkol zničit rychle se množící buňky, s nimiž je spojeno i bujení nádoru.
Jenže rychle se množí i spermie, které jsou samy buňkou, takže cytostatika mohou ohrozit i budoucí potomky chlapců a mužů, kteří děti zatím nemají, ale leukémii ano. Ostatně zralé spermie se začínají tvořit během puberty a u mužů se pak tvoří celý život, byť jejich množství s věkem klesá. Škodlivá je pro ně samozřejmě i radioterapie (ozařování).
Kryokonzervace vyřeší neplodnost
Anja Borgmann-Staudt v materiálu sepsaném ve spolupráci s německou Odbornou společností pro dětskou onkologii a hematologii tvrdí, že až třetina mužů (33 %) léčených v dětství a dospívání chemoterapií nebo radioterapií může být neplodná. V celé populaci je to asi 5 %. Kromě cytostatik se v menší míře používá i transplantace kostní dřeně, která spermie neohrožuje.
Chemoterapie poškozuje i spermie Zdroj: iStock
Díky nové studii publikované v časopise PLOS Biology se však zdá, že existuje cesta, jak plodnost mužů s leukémií obnovit a zachovat. Studie totiž ukázala, že i 20 let zmrazená myší tkáň může začít produkovat životaschopné spermie. Možnou strategií na zachování plodnosti u mužů s leukémií tak může být před léčbou odebraná spermatogenní tkáň a její uchování ve zmrazeném stavu.
Očekává se, že takováto kryokonzervace a následná transplantace po vyléčení může obnovit funkci tvorby spermií i u mužů, kteří v mládí prodělali chemoterapii, která jim schopnost početí nalomila. Nic však není stoprocentně jisté, protože testy na myších jsou jedna věc a u člověka druhá. Vědci tudíž hodlají problém dále zkoumat, přesto jim aktuální objev vlévá naději do žil.
Zdroj: PLOS Biology