Kouření z třetí ruky: I nekuřák do sebe může dostat 10 cigaret denně
Že je kouření pro zdraví velmi nebezpečné, už dnes ví každé malé dítě. Poškozuje plíce, má ničivý dopad na srdce i celou kardiovaskulární soustavu a zvyšuje pravděpodobnost vzniku celých druhů rakoviny.
Podobně dobře je známo, že i pasivní kouření je stejně nebezpečné: lidé vystavení kouři hořící cigarety, přestože sami nekouří, vstřebávají škodlivé látky vzniklé spalováním tabáku a dalších látek, jež jsou v cigaretě obsažené. Vědci identifikovali asi 4 000 složek, jež jsou v cigaretovém kouři obsažené – z nich je asi 40 rakovinotvorných.
Jenže oč víc se mluví o kouření a pasivním kouření, tím méně se ještě donedávna vědělo o takzvaném terciárním kouření, jemuž se také někdy říká „kouření z třetí ruky“. Tento termín se objevil teprve před několika lety: tehdy se ukázalo, že člověk může trpět následky kouření, i když u něj vůbec nebyl. Jeden americký výzkum upozornil, že koncentrace potenciálně nebezpečných látek v místnostech, kde se intenzivně kouřilo, přesahuje normy ještě osm hodin poté, co kuřák svou cigaretu típnul.
Stopy kouře ještě dva měsíce poté
Další výzkum v odborném časopise Science pak upozornil, že se látky z tabákového kouře udržují jak ve vzduchu, tak i na povrchu předmětů. Vědci v něm shrnuli řadu šokujících poznatků o kouření z třetí ruky. Jedním z nich bylo například to, že stopy kouře se dají najít v domech i dva měsíce poté, co se z nich odstěhovali jejich majitelé-kuřáci. Jiný výzkum zase dokázal, že kouř zůstává v kasinech i šest měsíců poté, co tam začal platit zákaz kouření.
Fascinující výzkum provedli také lékaři v německé Míšni. Nainstalovali tam senzory do kina, kde již 15 let platil zákaz kouření (pro mladší čtenáře: ano, v kinech a kinokavárnách se smělo dříve kouřit). Zjistili, že téměř po každém promítání dojde k výraznému nárůstu toxických částic, které jsou typické právě pro kouření. Podle vědců se jednalo o částice, které si dovnitř donesli návštěvníci. Navíc u filmů nevhodných pro děti byl nárůst koncentrace těchto látek o 200 procent vyšší než u filmů rodinných.
Nejděsivější bylo na výzkumu to, jak velké množství těchto látek v kinech bylo: vědci spočítali, že lidé na nejexponovanějších místech byli vystaveni takovému množství látek, jako by sami vykouřili přibližně 10 cigaret.