22. června 2023 15:53

Proč mají muži bradavky? Podle sexuologů nejsou k ničemu

Muži mají prsa často i větší než ženy. Mají i bradavky, ale mléko z nich neteče. Tedy až na některé formy rakoviny, při nichž se to děje. K čemu tedy mužům bradavky vůbec jsou?

Odpověď byste našli u embryí. Až do 4 týdne embryogeneze se od sebe mužská a ženská embrya v ničem neliší – teprve potom nastupuje účinek chromozomů Y a z asexuálního tvora se začne tvořit kluk nebo holka. Proces je rozhodnutý až v 8. týdnu.

Chlapecká embrya blokují vyvíjení ženských znaků a orgánů. A jakmile začnou s produkcí testosteronu, mohou se začít vyvíjet i specifické mužské rysy. A co to má společného s bradavkami?

Čtěte více: Děsivá žába bojuje jako komiksový Wolverine. Výrůstky kostí jí slouží jako zbraň

K čemu jsou bradavky?

Nemají žádnou evoluční výhodu, respektive se ještě žádnou nepodařilo objevit. Ale současně mužům nepřinášejí ani žádné komplikace nebo nevýhody. A navíc, vznik bradavek je pro organismus energeticky naprosto nenáročný – proti tak složitým orgánům, jako je oko, jde jen o pár shluků nervů.

Stejně se většina důležitých procesů s prsy děje až v pubertě – mléčné žlázy a tuková tkáň tělo zatěžují až v dospívání. Další důležitou etapou v dějinách prsu je pak těhotenství, kdy stoupá hladina prolaktinu.

Není všechno složitější?

Zdá se tedy, že mužská prsa a bradavky jsou prostě jen nedůležité; nic mužům nedávají ani neberou, jsou v podstatě jen „na ozdobu“. V posledních letech se však objevilo několik sexuologických prací, které se na problém dívají z jiného úhlu. V řadě velkých studií totiž vyšlo najevo, že právě mužské bradavky jsou díky vysokému počtu nervových zakončení jedním z orgánů, jejichž stimulace je pro muže nejsilnější.

Je tedy dost dobře možné, že o mužských bradavkách víme jen málo a věda se celou dobu pletla. Ale to se uvidí až po dalších desítkách let výzkumů.

Zdroj: Healthline / Live Science / PLOS ONE

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom