24. března 2023 06:00
Adam Vala

Slavný vizionář určil rok, kdy lidstvo dosáhne nesmrtelnosti. Skoro nikdy se nemýlí

Vizionář Rey Kurzweil mluvil o internetu, umělé inteligenci či bezdrátovému přenosu dat ještě před tím, než byly společenským tématem. A kupodivu má za sebou hned několik úspěšných tref. Platí to i tentokrát?

Nelze pochybovat o tom, že vysoká životní úroveň je přímo úměrná věku, kterého se lidé dožívají. Ještě před několika staletími by byl 40letý člověk považován za starce, kdežto dnes, alespoň v rámci západní civilizace, jej můžeme v určitém kontextu označit i za mladého. Do jaké míry se ale může náš život prodlužovat a je na místě mluvit o tom, že lidstvo dosáhne nesmrtelnosti? Americký vědec, vizionář a futurolog Ray Kurzweil myšlenku nesmrtelnosti přijímá, a dokonce tvrdí, že ji máme na dosah.

K tématu: Jak bude vypadat člověk budoucnosti?

Ray Kurzweil má za sebou solidní historii předpovědí v oblasti technologií: v roce 1990 správně předpověděl, že počítač do roku 2000 porazí lidské mistry světa v šachu. Dále mluvil o tom, že dojde k rozvoji přenosných počítačů a chytrých telefonů. Odhadl rovněž, že se přejde na bezdrátové technologie a rozmach internetu předvídal dřív, než to bylo jasné všem. V roce 2010 dokonce na svém blogu revidoval dřívější předpovědi z doby před 20 lety, aby zjistil, jak se mu daří, a ze 147 předpovědí, které učinil v roce 1990 o letech předcházejících roku 2010, se 115 ukázalo jako zcela správných, zatímco dalších 12 bylo správných částečně a pouze 3 byly zcela chybné.

I přesto, že se mýlil například v předpovědi nástupu autonomních vozidel do roku 2009, tak není radno zcela pomíjet, co Kurzweil říká. Bez ohledu na to, že může jít o poměrně odvážná tvrzení. A nutno uznat, že mluvit o nesmrtelnosti odvážné skutečně je. Kurzweil nicméně uvádí, že do nepříliš vzdáleného roku 2030 bude lidstvo schopné prodlužovat délku života o více než rok každých 12 měsíců, čímž by mělo dojít k dosažení zmiňované nesmrtelnosti. Součástí řešení problému, které je dáno přírodou a vnímáme ho jako danou podstatu věcí, mají být nanoboti pohybující se v krevním řečišti a opravující všechny biologické nedostatky. Zda je možné buňky neustále obnovovat, zůstává samozřejmě nezodpovězenou otázkou, podle Kurzweila to ale možné bude a dočkat bychom se měli opravdu brzy.

Společně s tím americký vědec předpovídá, že nanoboti propojí lidský mozek s cloudem, což zpřístupní nejen možnost činit jen pomocí vlastních myšlenek úkony, jako je odesílání či přijímání dat, ale také třeba zálohovat vlastní vzpomínky či sny. Ruku v ruce s tím má přijít také vyrovnání umělé inteligence s lidským mozkem, po kterém bude AI schopna uspět v Turingově testu, a doslova tak otevřít cestu k mnohonásobně efektivnějšímu přemýšlení, vyhledávání informací a žití obecně.

Zdroj: Popular Mechanics, Noema Magazine, Huffpost

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom