31. prosince 2017 06:00

Jak bude vypadat člověk budoucnosti? Jako to vlevo, nebo to vpravo?

Za posledních 50 000 let se člověk pořádně změnil. Jak bude vypadat za dalších 100 000 let? A co za 50 milionů let?

Dva američtí vědci přišli se scénářem, jak bude vypadat člověk blízké budoucnosti. Vytvořili několik podob – ukazují, jak podle nich budou lidé vypadat za 20 000, 60 000 a 100 000 let.

Jde o společné dílo Nickolaye Lamma a dr. Alana Kwana, tedy grafika a profesora genetiky. Podívejte se, jak si vývoj lidského druhu představují:

Takhle podle nich vypadají běžný muž a žena současnosti:

Za 20 000 let budou mít lidé o něco větší čela a v očích budeme nosit komunikační čočky:

Za 60 000 let se lidské oči zvětší, budou údajně vypadat jako bulvy komiksových postaviček. O něco nám ztmavne pleť a také opět povyrostou hlavy.

Za 100 000 let už budou všechny tyto znaky velmi výrazné, navíc se člověk naučí mrkat do stran.

Kwan a jeho tým netvrdí, že by jejich předpovědi byly superpřesné. Vycházejí z toho, jak vypadá a mění se naše životní prostředí, i z toho, jak se měnil člověk už v minulosti. Například zvětšování čela pozorujeme u člověka už od 14. století. Kwan ale připouští, že jeho předpovědi nemusí být úplně dokonalé zejména kvůli tomu, jak rychle se lidstvo učí ovládat svůj genom. „Podoba lidské tváře bude čím dál více záviset na tom, co daný člověk chce,“ napsal Kwan.

Vědec patří spíše mezi optimisty – už jen proto, že vůbec věří v existenci člověka takhle daleko v budoucnosti. Věří ale také, že lidé budou nuceni začít dobývat i okolí naší planety; a z toho pro něj vyplývají další změny lidského těla. Jak se budeme stále více pouštět od Země, bude podle něj třeba, abychom získali citlivější zrak, a proto nám narostou větší oči. Život v nižší gravitaci zase oslabí naše svaly – a kvůli ochraně před ve vesmíru všudypřítomnými UV paprsky získáme tmavší pleť.

Já to myslel dobře!

Na Kwana se po vydání článku vrhla spousta kritiků, takže vědec byl přinucený se bránit. Tvrdí, že nešlo o vědeckou studii v pravém slova smyslu – chtěl jen vnést do diskuse zajímavé téma.

Jeho představa budoucího člověka však ani není příliš originální: velmi podobně vypadají i lidé budoucnosti v mnoha vědecko-fantastických románech. Pokud se nám podařilo zjistit pravdu, pak nejstarším pokusem o vizualizaci člověka budoucnosti je práce francouzského vědce a umělce v jedné osobě Luciena Rudauxe. Je až neuvěřitelné, jak moc se jeho představa shoduje s vizí dr. Kwana…

Mnohem zajímavější a odvážnější představy vyplodil skotský antropolog Dougal Dixon. Ten v proslavené knize „Až nebude člověka“ šel s představami o lidské evoluci až do hodně vzdálené budoucnosti. Jeho fantazie se podívala až do doby za 50 milionů let – ale v těch tvorech, které načrtl, byste lidské bytosti hledali jen těžko:

Dixon věřil, že lidské tělo se stane v podstatě zbytečným atrofovaným orgánem, který přestane mít – s výjimkou obrovského mozku – úplně smysl. Z člověka zbude jen obrovský přemýšlející orgán vybavený dokonalými, geneticky modifikovanými smysly. Naštěstí si lidé budoucnosti budou moci vypěstovat náhrady za tělo. Většinu života stráví v umělých tělech, něčím mezi oblekem a masitým skafandrem.

V těchto oblecích budou podle Dixona lidé lézt po stromech a pomocí umělých chobotů z nich získávat energii a živiny. Součástí umělého těla budou i sluneční panely nebo spíše listy, pomocí nichž se budeme živit přímo z energie Slunce. Jak lákavá je pro vás taková představa?

Text: RD

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský