15. března 2023 06:00

Nejčastějším důvodem rozvodů není nevěra. Jedna věc je mnohem horší

Do manželství, partnerství či do jiných dlouhodobých vztahů jde málokdo s vidinou toho, že se během pár let rozpadnou. Ale děje se to. Chyby přitom často neumějí specifikovat ani sami partneři. 50letý výzkum desítek tisíc párů by ale mohl pomoct určit ten největší problém.

John Gottman je mezi párovými psychology tak trochu celebritou. Jak totiž prokázal ve studii z roku 1992, rozvod dokáže předpovědět s přesností na 94 procent. Když přišel s tím, že zná chování, které nejhůř narušuje vztahy, měl už za sebou 50 let výzkumu, během nichž shromáždil data víc než 40 tisíc párů. A my v redakci myslíme, že pro nikoho, kdo v dlouhodobém partnerském vztahu je, nebude překvapením, že se ty nejproblematičtější a pro páry nejzhoubnější problémy týkají komunikace.

Čtyři jezdci apokalypsy

Podle Gottmana existují 4 věci, kterým by se zdravé páry měly v komunikaci vyhnout. Říká jim s nadsázkou „4 jezdci apokalypsy“, protože prý dokážou zničit každý vztah. Jsou to:

  1. Pohrdání
  2. Kritizování
  3. Obrannost
  4. Stavění zdi

Stavění zdi znamená, že se stahujeme z komunikace, například tím, že svého partnera ignorujeme, předstíráme, že máme práci, odcházíme pryč… zkrátka odmítáme problém řešit. Obrannost je špatná reakce na kritiku. Můžeme se vymlouvat, anebo naopak vinu zkoušet přehodit na partnera, místo toho, abychom se problému postavili čelem. Bodem číslo dvě, kritizováním, Gottman myslí hlavně útoky na partnerův charakter.

Tím podle Gottmana nejhorším a nejzhoubnějším problémem, který partneři mohou mít, je ale bod číslo jedna – pohrdání.

Pohrdání

Znamená to, že se svým partnerem jednáme bez respektu – nadáváme mu, protáčíme oči v sloup, zesměšňujeme ho, ukazujeme na něj neslušná gesta. Jsou to případy, kdy jeden z partnerů dává najevo, že je chytřejší, morálnější, zkrátka v něčem lepší než druhý.

Efekt, který to má na partnera, je velice nepříjemný. Přijde si nedoceněný a nemilovaný. A pokud se tohle chování stane ve vztahu častějším než velmi vzácným, vede k tomu, že partnery rozdělí. Mají pak pocit, že jsou ve vztahu proti sobě, a nikoli spolu proti problémům. Nevěří si navzájem, nikdy nevědí, kdy přijde další útok.

Přečtěte si také: V Číně klesl počet rozvodů o 70 %. Může za to jednoduché nařízení vlády

A pozor, pohrdání se může odrazit i na fyzickém zdraví. Výzkum ukázal, že lidé, kteří ho ve vztahu zažívají, častěji trpí problémy se srdcem, rakovinou, a dokonce i běžnými virózami. Naštěstí se ale podle všeho dá na tomhle neduhu pracovat a zhoubné vzorce v komunikaci změnit. A to, že o nich člověk ví, je důležitým krokem k tomu je eliminovat.

Zdroj: John Gottman: What predicts divorce?

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom