V Číně klesl počet rozvodů o 70 %. Může za to jednoduché nařízení vlády
Čínská vláda bojuje proti rozvodům zajímavým způsobem. Přišla s nařízením, které mnoho lidí od separace účinně odrazuje.
Když během hádky svému protějšku řeknete, aby se uklidnil, je to účinné zhruba stejně, jako hasit požár domu benzínem. Pokud ale s podobnou radou přijde vláda, zdá se, že efektivita je výrazně vyšší. Alespoň to naznačují statistiky v Číně.
30 dní na zchladnutí emocí
Právě v Čínské lidové republice od 1. ledna 2021 platí nařízení, že páry, které žádají o rozvod, mají po vyplnění žádosti a podpisu rozvodových papírů ještě po dobu 30 dní možnost celý proces zvrátit. A nemusejí se na tom ani dohodnout oba partneři, vzít zpět své rozhodnutí může kterýkoli z manželů. Po uplynutí měsíční lhůty navíc musejí své žádosti podepsat a odevzdat znovu, aby rozvod finalizovali.
Divorces fall 70% in China after the gov orders couples to cool off. The gov is requiring a one-month cooling-off period after filing for divorce before refiling. There has been a 72% drop in the number of divorces. Via CNN pic.twitter.com/ZOlKo9s2Xc
— Robert Hargrove (@masterfulcoach) May 19, 2021
Zdá se vám toto nařízení jako papírově nefunkční? Dle dostupných statistik je tomu právě naopak. V první čtvrtině roku 2021 tamní ministerstvo pro civilní záležitosti zaregistrovalo 296 000 žádostí o rozvod, což je o 72 procent méně než za poslední čtvrtletí roku 2020, a o celkem 52 procent méně než ve čtvrtletí prvním.
Číně se rozvody nelíbí
Čínská vláda k opatření přistoupila kvůli tomu, že rozvody jsou v Číně čím dál častější. Příčiny je přitom poměrně snadné vydedukovat: Mizí společenská stigmatizace rozvedených a zároveň mají ženy větší možnosti a jsou díky rostoucí rovnoprávnosti samostatnější. Výsledkem je, že až 70 % rozvodů iniciují právě ženy.
#China’s 'long-term time bomb': Falling births stunt population growth. Only 12 million babies were born last year, the lowest number of births since 1961, providing fresh evidence of a looming demographic crisis that could complicate Beijing’s ambitions. https://t.co/iHoEvl0wxk pic.twitter.com/KDSxqEnlS2
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) May 16, 2021
Čína se naopak snaží manželství podporovat, protože jí takříkajíc teče do bot. Dá se totiž považovat za demografickou časovanou bombu, když zde pracujících lidí brzy nebude dost na to, aby uživili zbytek populace. „Manželství a reprodukce jdou ruku v ruce. Snížení počtu manželství nakonec nevyhnutelně ovlivní porodnost, což bude mít na společnost nedozírné následky,“ nechal se slyšet Jang Cung-tchao z čínského ministerstva pro civilní záležitosti.
Zásah do lidských práv?
Čína není jedinou zemí s „uklidňovacími“ lhůtami, najdeme je například i ve Francii nebo Velké Británii. Čínské opatření, jakkoli funkční, ale kritizuje mnoho skupin zabývajících se lidskými právy, podle kterých v sobě skrývá potenciální nebezpečí, že lidé uvíznou v nešťastných, nebo dokonce násilných manželstvích. Čínská vláda se ale brání tvrzením, že v podobných situacích lze stále zažádat o pomoc s rozvodem soudní systém. Toto řešení je ale většinou dlouhé a velmi nákladné a navíc se může zcela minout účinkem. Kupříkladu v roce 2018 končily podobné záležitosti v 66 % případů soudním zamítnutím.