22. července 2022 06:00
Martin Kolář

K čemu slouží mužům ranní erekce? Záhada stará jako lidstvo

Ranní erekce. Tento fenomén zná na vlastní kůži polovička lidstva. Ale přemýšleli jste někdy, k čemu to vlastně slouží?

Je to vědecká záhada starší než 100 let. Naprostá většina mužů se ráno probouzí s erekcí, tedy pokud netrpí nějakou poruchou tohoto mechanismu. Dodnes ale přes řadu odborných studií přesně nevíme, proč… Vědci už jsou ovšem na stopě a hypotéz mají rovnou několik.

K erekcím dochází u mužů během spánku rovnou několikrát za noc – průměrně ke čtyřem během jednoho spánkového cyklu. Poprvé to muži zažijí ještě v matčině děloze, takže rozhodně nemůže jít o nějaký sexuální fenomén způsobený erotickými sny, mechanismus je to zjevně mnohem starší a složitější. A jen pro zajímavost: u žen zase dochází (poněkud méně často) ve spánku k erekci klitorisu…

Erekce, sny a REM spánek

Biologové zjistili, že všechny ranní erekce vznikají v REM fázi spánku. Jde o část spánku, která se snadno pozná podle rychlých pohybů zavřených očí. Neurony v mozku mají během ní stejnou aktivitu jako při bdění, naopak jsou zablokovány některé neurotransmitery.

U dospělého člověka představuje REM fáze asi 90–120 minut, tedy asi 20–25 % doby spánku. Tento podíl klesá s věkem; u novorozenců tvoří plných 80 %. Během typického spánku vstoupí spící člověk do této fáze v průměru pětkrát a doba, po kterou v ní zůstane, je zpočátku jen několik minut, ale s každým dalším přechodem trvá déle a déle. Je vědecky dokázáno, že většina snů, které si subjekt podrobně a živě pamatuje, probíhá právě v této fázi spánku.

Ranní erekce: kdo za to může

Jedna teorie říká, že během REM fáze se vypínají oblasti zodpovědné za aktivaci noradrenalinu – a ty jsou spojené s penisem, respektive s potlačováním jeho aktivity. A když se nezabrání, tak k erekci díky vyšším hladinám testosteronu v organismu dojde…

Další hypotéza pracuje s verzí, že za ranní erekce může oxid dusnatý. Ten je v těle zodpovědný za rozšiřování cév (a také trávení a zřejmě souvisí i s pamětí) – což s erekcí penisu logicky souvisí. Ukazuje se, že právě v REM fázi spánku se tato chemická látka uvolňuje do organismu – a může tedy v důsledku přispět k ranní erekci...

Tak to bychom měli příčiny – nejspíš hrají roli všechny výše jmenované faktory současně. Ale co účel? Opravdu je ranní erekce jen vedlejším účinkem různých chemických procesů v mozku? A nedokáže to už příroda nějak zužitkovat?

Ranní erekce: k čemu mužům slouží

Mnoho současných biologů tvrdí, že pochopitelně dokáže. Noční a ranní erekce pokládají především za posilování – jakési cvičení pro penis a jeho schopnost dalších erekcí, které už mají smysl pro rozmnožení druhu.

A ještě jedna zajímavá teorie na závěr: podle jedné kanadské studie má noční erekce zabránit mužům v pomočování.

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom