11. června 2023 06:00

Jed stokrát silnější než kyanid. Chorvatsko varuje před smrtelně nebezpečnou rybou

V Chorvatsku se objevila jedovatá ryba, která je příbuzná obávané ryby fugu. Do Středozemního moře se dostává z Indického oceánu a vzhledem ke globálnímu oteplování se jí v novém domově daří.

Ryba, kterou chorvatští rybáři vylovili na ostrově Košara vedle Pašmanu, se jmenuje čtverzubec stříbropásý (Lagocephalus sceleratus). Původně jde o tropický druh, Suezským průplavem se ale dostal i do čím dál teplejšího Středozemního moře. Jenže u břehů Evropy nejsme na takhle jedovaté ryby zvyklí a v tom tkví hlavní nebezpečí – turisté a rybáři mohou rybu ulovit a sníst ji, čímž si podepíšou rozsudek smrti.

Děsivé účinky jedu

Tělo čtverzubce – zejména játra, pohlavní orgány a kůže – totiž obsahuje alkaloid tetrodotoxin, který patří k těm vůbec nejsilnějším nervovým jedům. Je stokrát silnější než kyanid. Blokuje nervový systém a neexistuje proti němu žádný protijed.

Mohlo by vás zajímat: Nejjedovatější pavouk světa je smrtící hlavně pro lidi. Proč nezabíjí i ostatní savce?

První příznaky otravy přicházejí většinou 20 minut až 3 hodiny po jídle. Člověk přestane cítit konečky prstů, rty, pak jazyk. Bolí ho hlava, potí se, zornice se mu zúží. Paralýza ale rychle postupuje dál a zasahuje trup a končetiny. Nakonec nevyhnutelně zasáhne i ty nejdůležitější části našeho těla. Nemůžeme mluvit, polykat, obličej ztuhne, objeví se srdeční arytmie, nebezpečně se sníží tlak a hlavně jed zasáhne dýchací ústrojí a člověk se začne dusit. A to vše se děje, aniž by toxin jakkoli postihl mozek. To je na celé věci to nejstrašnější – člověk si plně uvědomuje, že umírá, až do poslední chvíle.

Smrt, pokud se nepodaří postiženého dostat včas do nemocnice, obvykle přijde do 4 až 8 hodin. Jediné, co lékaři mohou pro otráveného udělat, je podat mu aktivní uhlí, které pomůže toxin absorbovat, píchnout mu lék podporující funkci centrálního nervového systému a pak ho připojit na přístroje, které mu pomohou dýchat a snad i přežít tak dlouho, než jeho tělo jed vyloučí.

Může i kousnout

Pokud vám tohle připomíná nebezpečí plynoucí z pozření slavné japonské delikatesy, ryby fugu, tak vězte, že to není náhoda. Jak fugu, tak čtverzubec stříbropásý, patří do stejného řádu. A s čtverzubcem se navíc nemusíte potkat jen v Chorvatsku, ale také v Turecku, Maroku či Katalánsku. Je proto dobré ho umět na první pohled rozeznat a nebezpečí se tak vyvarovat.

Přečtěte si také: Nejnebezpečnější rostlina světa zabíjí jediným dotekem. Na nesnesitelná muka neexistuje lék

Na druhou stranu, pokud v zahraničí nerybaříte, pravděpodobně se čtverzubce nemusíte bát. Ryba naštěstí žije ve větší hloubce, mezi 10 a 100 metry pod hladinou, takže na ni jen tak nenarazíte. A ačkoli chorvatské úřady varovaly i před jejími velice silnými čelistmi, kterými je schopna rozkousat rybářské sítě a jejichž kousnutí může člověku způsobit vážná poranění, pravděpodobnost, že na ni narazíte, je malá.

Zdroj: Institut za oceanografiju i ribarstvo

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom