Jak proběhla otrava Alexeje Navalného? Otec novičoku vysvětluje atentát na Putinova největšího odpůrce

Putin versus Navalnyj - novičok

Novičok v Rusku patří mezi oblíbené vražedné nástroje. V roce 2020 se s ním setkal i Putinův kritik Alexej Navalnyj, který 16. února 2024 zemřel v ruském vězení. Jak měl podle tvůrce vražedné látky proběhnout atentát?

„Není člověk, není problém.“ Citát, který je připisován Stalinovi, byl ve skutečnosti pronesen jen na papíře, konkrétně v románu Děti Arbatu od Anatolije Naumoviče Rybakova. Přesto se vraždy sovětských a později ruských politických oponentů, konkurentů a odpůrců režimu staly relativně běžným koloritem.

Přečtěte si také: Putinův tajný palác: Luxusní sídlo ruského prezidenta stálo 29 miliard korun

Oblíbený novičok

Zabit byl odborník na lidská práva Nikolaj Girenko, předák Republikánské strany Ruska Boris Němcov i novinářka Anna Politkovská, která přežila předchozí atentát otráveným čajem na palubě letadla Aeroflotu. Podle příznaků mělo tehdy jít o novičok. Tento jed byl použit i k vraždě zběhlého agenta FSB Alexandra Litviněnka. Toxin z rodiny novičoků stál i za otravou dvojitého agenta Sergeje Skripala a měl jím být odstraněn i kritik Vladimira Putina a jeho možný konkurent Alexej Navalnyj. V tomto případě se vražda nepovedla a Navalnyj skončil v péči německých lékařů.

Přestože byly zbytky novičoku nalezeny na lahvi s vodou, Navalnyj novičok nevypil. Podle Vladimira Ugljeva, ruského chemika a jednoho z otců novičoku, by takovou kontaminaci nepřežil. Navalnyj zkolaboval až v letadle, z čehož vědec usuzuje, že se jed dostal do organismu kůží. Jeho teorie, o níž hovořil v dokumentu Putin versus Navalnyj vysílaném na Prima ZOOM, počítá s nanesením novičoku na textilii, odkud vstřebávání trvá déle.

Smrt novičokem Navalnyj přežil, pobyt v táboře už ne

Smrt novičokem není ničím příjemným. V zasaženém těle dochází k celé řadě obtíží od paralýzy svalů po jaterní cirhózu. Alexej Navalnyj měl vlastně extrémní štěstí, že útok novičokem přežil. Jeho léčba nebyla jednoduchá a vyžádala si práci těch nejlepších německých lékařů. Navalnyj se po uzdravení rozhodl vrátit zpět do Ruska, kde byl obratem zatčen.

Nejprve byl odsouzen k devíti letům vězení za pohrdání soudem a daňové úniky, 4. srpna 2023 pak byl odsouzen k dalším 19 letům vězení. Soud ho shledal vinným ze šesti trestných činů včetně „financování extremistické skupiny“ a „rehabilitace nacismu“. Trest si měl odpykávat v trestanecké kolonii se speciálním režimem, kterou Rusové nazývají Polární vlk.

Mohlo by vás také zajímat: Ruský opozičník Navalnyj je ve vězení na Sibiři. Jeho spolupracovníci ho hledali tři týdny

Zde se mu na procházce udělalo špatně a ztratil vědomí. Lékaři podnikli vše, aby ho oživili, ale bezvýsledně. Podle agentury Reuters Navalnyj zemřel ve vězeňském táboře 16. února 2024. Příčinou jeho smrti měla být krevní sraženina, ale oficiálně tuto informaci nikdo nepotvrdil. Navalnému bylo 47 let.

Zdroj: Oxford University, CNN

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom