22. ledna 2023 06:00

Nový čínský rok je pod vládou vyvoleného znamení Zajíce. Zvěstuje pozitivní změnu

Čínský Nový rok začíná druhým novoluním po zimním slunovratu a vždy ho symbolizuje jedno zvíře z čínského zvěrokruhu. Letos začátek roku připadl na 22. leden 2023 a bude mu vládnout vodní Zajíc, který patří podle čínské mytologie mezi vyvolená znamení. Co nám přinese jeho rok?

Čínská astrologie pracuje stejně jako západní s dvanácti znameními, jejichž symboly však na nebi nenajdete. Podle čínské tradice je vznik čínského zvěrokruhu spojován s legendou o Buddhovi, který si před svým odchodem na nebesa pozval všechna zvířata, aby se s ním rozloučila. Dostavilo se jich dvanáct v pořadí, které jim diktoval jejich charakter. Legenda má několik podob či variant.

Za čínským zvěrokruhem stojí stará legenda

Podle jedné z nich zvířata na cestě k Buddhovi musela překonat velkou řeku. Chytrá krysa požádala dobrosrdečného buvola, aby jí pomohl. Když byl buvol u břehu, krysa z jeho hřbetu seskočila a buvola předběhla. Odvážný tygr řeku přeplaval, šikovný zajíc přeskákal po kamenech. Všeobecně uctívaný drak přiletěl jako pátý, protože se cestou zdržel, když pomáhal lidem přinést déšť. Jako šestý nepozorovaně dorazil had, který vylekal koně, a tak se dostal před něho. Koza, opice a kohout dorazili společně na voru. Poslední pes a vepř se zdrželi, pes se zapomněl při hraní a vepř si dopřál svačinku. Buddha každému z nich předal vládu nad jedním pozemským rokem. Od té doby čínský zvěrokruh symbolizuje těchto dvanáct výše zmíněných zvířat.

Podle jiné varianty legendy Buddha požádal všechna zvířata, aby mu na rozloučenou přinesla dárek. Mělo to být něco, co je podle nich hodno úcty a velkosti Buddhy a také něco, co mají zvířata nejraději. Každé z dvanácti zvířat podle svého nejlepšího mínění Buddhu štědře obdarovalo. Pouze Zajíc se nemohl dlouho rozhodnout a nakonec k Buddhovi přihopkal bez ničeho. Na dotaz, co je jeho darem, odpověděl, že on sám, neboť nic menšího není hodno velikosti samotného Buddhy. Od těch dob je Zajíc vyvoleným znamením, kterého Buddha kvůli jeho nezištnosti a obětavosti vyzdvihl na samotný Měsíc. Při každém úplňku tak můžeme na Měsíci pozorovat siluetu zajíce a věřit, že láska a obětavost vyhrávají nad lží a nenávistí.

Právě letošní rok bude pod vládou vyvoleného znamení Zajíce.

Legenda o Nefritovém králíkovi

Nezištnost zajíce opěvuje další příběh. Tři nesmrtelní se převtělili do tří chudých starých lidí a poprosili o jídlo opici, vydru a králíka. Opice donesla spoustu ovoce, vydra nachytala hromadu ryb, jen králík neměl nic jiného než trávu, a tak se vrhl do ohně, aby nabídl alespoň své tělo. Nesmrtelní byli králíkovou obětavostí dojati a darovali mu nesmrtelnost. Nefritový králík žije na Měsíci (jeho obrysy jsou patrné na povrchu Měsíce a připomínají siluetu králíka) jako společník nesmrtelné měsíční bohyně Čchang-e. Po ní byly pojmenovány i všechny čtyři sondy, které Čína k Měsíci zatím vyslala.

Jaký bude rok 2023 podle čínské astrologie?

Pod vládou vodního Zajíce bychom si měli oddechnout od náročného tempa, které nastolil vládce předchozího roku 2022 vodní Tygr. Také bychom si měli odpočinout od dřiny a omezení roku 2021 pod vládou Buvola i nekompromisních změn, které v roce 2020 zahájilo znamení Krysy. Energie Zajíce je mírnější, domáčtější i láskyplnější. Vodní element roku 2023 v pozitivním smyslu dodá diplomacii, všímavost, empatii, intuici, ale i vytrvalost a sílu, která sídlí v jemnosti. Negativně se voda může projevovat přílišnou pasivitou, nerozhodností a úzkostlivostí. Znamení Zajíce roku 2023 přidá schopnost pomáhat druhým, přátelskost i schopnost poradit si v každé situaci. Čekají nás tedy lepší časy? Podle čínské astrologie ano.

Pětidílná koncepce a symbolika pěti prvků

Teorie pěti prvků – dřeva, ohně, země, kovu a vody – je čínskou filozofickou koncepcí používanou k vysvětlení uspořádání vesmíru i řady jevů zdánlivě nesourodých. Z vlastností pěti prvků vyvozuje vztahy mezi nebem, zemí a člověkem, který tak žije uprostřed nekonečného přelévání energií. Prvky jsou seřazeny do harmonických pentagramů. Staří Číňané tak věřili, že existuje pět základních barev (žlutá, bílá, zelená, červená a černá), pět světových stran (střed je počítán jako pátá strana), pět ročních období (pozdní léto jako páté období). Člověk má pět smyslů, pět základních chutí (sladkou, kyselou, hořkou, štiplavou, slanou), pět hlavních vnitřních orgánů (slezinu, plíce, játra, srdce a ledviny) a pět dutých orgánů (žaludek, tlusté střevo, žlučník, tenké střevo a močový měchýř).

Čínské nebe je rozděleno do pěti paláců. V centrálním paláci je umístěn nebeský císař a čtyři paláce odpovídají čtyřem světovým stranám, které jsou zastoupeny čtyřmi mytickými zvířaty – drakem, tygrem, želvou a fénixem. Číňané mají pět požehnání, pět posvátných hor, čínská hudba je založena na pětitónové stupnici.

Co je nahoře, je i dole

Nejen v čínské filozofii, ale i v západní astrologii platí, že to, co je nahoře, je i dole. V každém z nás je kousek vesmírného řádu, jeho zákonů i principů. Každý z nás odráží určitou a zcela jedinečnou jeho část. Doufejme, že tento rok se alespoň dílek laskavé a soucitné energie vodního Zajíce přelije i do našich skutků a duší.

Můžete si poslechnout i povídání o novém čínském roku s astroložkou Věrou Várady

Zdroj: Autorský text astroložky Věry Várady, Kalendář Krásné paní 2023

Jiřina Köppelová

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom