Jsou UFO ve skutečnosti lidé z budoucnosti? Tady je jednoduchá odpověď kvantového fyzika
Zvláštní vysvětlení, že by neznámé létající objekty mohly pocházet z budoucnosti, zmínil astronaut Tim Peake v jednom ze svých rozhovorů. Teorii do jisté míry podporuje kvantová fyzika.
Když v červnu 2022 přijal první britský astronaut ESA v dějinách, Tim Peake, pozvání do oblíbeného pořadu Good Morning Britain, rozhodně netušil, že jednou drobnou poznámkou způsobí poprask. Moderátor se ho totiž zeptal, co si myslí o nově odtajněných amerických pozorováních UFO a Peake poté, co se s ním podělil o několik teorií, zmínil ještě to, co údajně slyšel od jednoho z pilotů: Co když jde o lidi z budoucnosti, kteří nás pozorují?
'A pilot was talking about potential time travel!'
— Good Morning Britain (@GMB) June 13, 2022
The US Government has released a report about 'unexplained aerial phenomena' that have been seen multiple times.
Tim Peake explains the many theories about what is behind this. pic.twitter.com/b8Lkbxr782
Na první pohled za vlasy přitažená hypotéza to dotáhla až do zpráv. Většina lidí ji ale samozřejmě odmávla jako očividný nesmysl a recesi, způsob, jakým známý astronaut demonstroval, že vše, co se UFO týče, jsou jen teorie a musíme si nechat otevřenou mysl. Spisovatelku a novinářku z magazínu Popular Mechanics ale napadlo oslovit kvantového fyzika, který se zkoumáním času a narušení jeho lineárního toku podrobně zabýval… a ukázalo se, že odpověď není tak jednoznačná.
Kvantová fyzika cestování zpět v čase nevylučuje
Ačkoli se v průběhu historie objevilo hned několik příběhů o cestování časem, do slavné novely Stroj času od H. G. Wellse jej vždy způsobily nadpřirozené vlivy. Vědci se od té doby již shodli na tom, že vzhledem k Einsteinově speciální teorii relativity je jistým způsobem možné cestovat do budoucnosti – pokud se člověk pohybuje vysokou rychlostí, čas se pro něj oproti ostatním zpomalí. Ale cestování do minulosti? To už je složitější téma, o které se v současnosti nějak reálně otírá jen jediný obor – kvantová fyzika.
V roce 2020 získal nadějný fyzik Germain Tobar světovou pozornost, když v odborném textu teoretizoval ohledně takzvaného „Dědečkova“ či Časového paradoxu. To je stav, kdy cestování v čase zruší akci, která jej vyvolala: muž cestující v čase zabije svého dědečka před tím, než zplodí jeho otce, a přestane proto existovat. Na jeho práci tehdy dohlížel australský kvantový fyzik Fabio Costa, který zareagoval na výzvy novinářů a odhodlal se vyjádřit k tomu, co ohledně UFO a cestování v čase v televizním pořadu z úst Tima Peaka padlo.
Dveře v minulosti musí někdo otevřít
Autorka tohoto textu rozhodně nehodlá předstírat, že jakkoli rozumí kvantové fyzice, to by byla naprosto zbytečná troufalost; Costa ale všechno naštěstí vysvětlil velice jednoduše a nepouštěl se do žádných detailů. „Modely cestování v čase ukazují, že není možné cestovat dále do minulosti než do okamžiku, kdy byl vyvinut první stroj času,“ napsal v e-mailu pro Popular Mechanics. „V jistém smyslu se dá říct, že k cestování v čase jsou třeba dvoje ‚dveře‘, jedny v budoucnosti a jedny v minulosti. A vy můžete cestovat zpět jen v případě, že někdo ty dveře v minulosti otevřel. Takže lidé z budoucnosti nás zkrátka navštěvovat nemůžou… pokud se tedy někomu nepodařilo stroj času vyvinout a utajit.“ A asi se shodneme, že zrovna to moc pravděpodobné není...
Zdroj: Popular Mechanics