5. ledna 2022 03:00
Adam Vala

Staví v Číně stroj času? Uniklá prezentace je podle tamních vědců podvrh

Objevily se dokumenty, které mapují čínské snažení postavit stroj času za stovky milionů.

Čínská akademie věd začátkem února 2021 popřela, že by s jakoukoliv soukromou firmou spolupracovala na vývoji zařízení, které by svým popisem připomínalo stroj času. Reagovala tím na uniklou prezentaci, která se několik týdnů před tím objevila na internetu prostřednictvím čínského diskuzního fóra 6park a právě onu spolupráci popisovala.

Zázraky za rok

Konkrétně měla prezentace proběhnout mezi největším fyzikálním institutem Čínské lidové republiky a společností Ruitai Technology s tím, že se začínalo pracovat na experimentálním zařízení schopném narušit čas i prostor a doslova se probourat jejich plynutím za účelem cestování v čase. Propojení státního institutu a soukromé společnosti se mělo týkat výběru vhodného prostoru o rozloze nejméně 6hektarového pozemku a částečného financování. Ostatně projekt měl ve své úvodní fázi přijít v přepočtu na necelých 700 milionů korun s prvními výsledky za 7–12 měsíců.

Vrší se pochyby

Jak už ale bylo uvedeno výše, tamější Akademie věd spolupráci popírá a vymezuje se vůči jakémukoliv vztahu k Ruitai Technology, a to jak na obecné, tak personální rovině kohokoliv ze zaměstnanců. Ozvat by se tudíž měl i laureát Nobelovy ceny Gao Kun, který měl zařízení svými poznatky podpořit, problém ovšem je, že žádný Gao Kun neexistuje. Jak uvádí 6park, čínský list The Paper Journalist odhalil, že je jméno vědce smyšlené a od tohoto bodu už nad projektem visí samé pochybnosti.

Vyjma značně fantaskní povahy celého projektu je také nutné zmínit, že společnost Ruitai Technology existuje od 31. prosince 2020, a co je ještě zvláštnější, sama pak pro Chongqing Morning News popřela, že by na „stroji času“ pracovala. Prezentace prý vznikla omylem, znělo oficiální stanovisko technologické společnosti bez dalšího komentáře, což je ale s přihlédnutím na řadu značných pochybností to nejlepší, co Ruitai Technology mohla udělat. Nořit se do dalších spekulací, na čem se v Číně pracuje, by totiž k žádnému uspokojivému závěru z povahy věci nevedlo.

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom