Nejslavnější vězení na světě hostilo nejhorší zločince Ameriky. Skutečně z něj nikdo neutekl?
Když se řekne Alcatraz, většině z nás se nejspíš vybaví legendární věznice proslavená řadou neúspěšných pokusů o útěk. Málokdo ale ví, kdy a proč byla tato věznice 21. března 1963 uzavřena, aby se stala vyhledávanou turistickou atrakcí.
Alcatraz je nevelký skalnatý ostrov ležící v Sanfranciském zálivu ve státě Kalifornie. Ostrov nejspíš znaly indiánské kmeny již kolem roku 10 000 před naším letopočtem. Můžeme předpokládat, že na něm sbíraly ptačí vejce a z něj pořádaly rybářské výpravy. Později se objevují legendy a příběhy o mužích a ženách, kteří zde žili v jakémsi vyhnanství a izolaci poté, co se vzepřeli kmenovým zvyklostem a zákonům.
Nehostinný ostrov
Prvním Evropanem, který 11. srpna 1775 přistál u břehů ostrova, byl námořní důstojník Juan Manuel de Ayala. Z jeho zápisků vyplývá, že v té době byl ostrov opuštěný, byl porostlý řídkou vegetací a nacházela se na něm jen početná kolonie terejů. Terejové nakonec stojí i za jménem ostrova. De Ayala totiž ostrov pojmenoval jako „Isla de los Alcatraces“ a jak je vidno z názvu, není to nepodobné dnes používanému označení ostrova.
V podstatě bezvýznamný a nehostinný ostrov během své historie často měnil majitele a teprve v roce 1849 byl v souvislosti s kalifornskou zlatou horečkou doceněn jeho nesporný strategický význam. Nalezení zlata v Kalifornii s sebou totiž přineslo ohromné skokové zvýšení počtu obyvatel nejen San Francisca, ale i zlatokopeckých osad a táborů. Během několika málo let se ze San Francisca stalo jedno z nejbohatších měst světa a to už stálo za vojenskou ochranu před případnými útoky z jiných zemí. Hlavně z tohoto důvodu vydal 6. července 1850 americký prezident Millard Fillmore nařízení, podle kterého byl ostrov Alcatraz definován jako „území zabrané pro veřejné zájmy“ s plánem vystavět obrannou vojenskou pevnost s majákem.
Mohlo by vás zajímat: Nacisté v Americe: Strůjce holokaustu nikdo nepotrestal, Američané ho po válce s chutí využívali
Stavba pevnosti byla zahájena v roce 1853. I přes značné komplikace spojené se skalnatým podložím a nehostinnými podmínkami byla stavba dokončena již v roce 1859. Nedílnou součástí stavby byl i maják, který byl podle všeho uveden do provozu již 1. června 1854 a sloužil k navigaci lodí do sanfranciského přístavu. Shodou okolností se jednalo o vůbec první maják na západním pobřeží USA, který kdy byl postaven.
Významnou roli sehrála pevnost v letech 1861–1865 v době americké občanské války a nejspíš v té začal její přerod na věznici, kdy sem byli převážení váleční zajatci. Nicméně za vojenskou věznici byla pevnost na ostrově Alcatraz oficiálně vyhlášena až v roce 1907.
Ostrov, ze kterého není úniku
Chladné a zrádné vody Sanfranciského zálivu daly od samého začátku fungování vojenské věznice nápravnému zařízení punc vězení, z něhož není úniku. V roce 1934 změnila věznice svého provozovatele a až do roku 1963 zde sídlila přísně střežená federální věznice, jejíž činnost byla ukončena pro nedostatek financí.
V celách Alcatrazu si své tresty odpykávala opravdová zločinecká esa. Celkem 4,5 roku zde pobýval třeba světoznámý šéf organizovaného zločinu Al Capone nebo George „Machine Gun“ Kelly, který byl odsouzen na 17 let odnětí svobody za únos. Řada příběhů zdejších vězňů se stala inspirací pro filmové tvůrce. Jedním z nich byl např. Robert Stroud, známý jako „Ptáčník“, kterého si ve filmu „The Birdman of Alcatraz“ zahrál Burt Lancaster. Mezi další známé vězně, kteří si zde odpykávali svůj trest, byl i bankovní lupič Floyd Hamilton, který neblaze proslul jako komplic známého zločineckého páru Bonnie a Clyda.
Vězni Frank Lee Morris a bratři John a Clarence Anglinové se proslavili asi nejznámějším útěkem z obávaného Alcatrazu, kdy zmizeli ze svých cel a už nebyli nikdy nalezeni. Vyšetřovatelé pracovali se dvěma verzemi příběhu. Jedna z verzí předpokládala, že se vězni při útěku utopili, zatímco druhá připouští, že se jim útěk podařil a že se jim podařilo dostat až do Brazílie. Druhou zmíněnou verzi podporuje fakt, že jeden z dozorců dostal prázdnou pohlednici z Brazílie. Smyšlený příběh se později stal hlavním motivem filmu „Útěk z Alcatrazu“ s Clintem Eastwoodem v hlavní roli.
Čtěte více: 5 poprav, které se vymkly kontrole: První trestanec v elektrickém křesle začal hořet
Uzavřením věznice příběh nekončí
Uzavření věznice a opuštění ostrova v roce 1963 otevřelo cestu pro kalifornské indiány a militantní černoškou organizaci Černí panteři, kteří využili sto let starou smlouvu z Fort Laramie, jež jim umožňovala osídlit opuštěnou, nikým nevyužívanou zemi. Prosperující komunita žila hlavně z darů a příjmů plynoucích z turistického ruchu. Není tedy divu, že se stala trnem v oku americké vládě, jež v roce 1970 vyhlásila blokádu ostrova. V následném jednání bylo komunitě nabídnuto za odkup ostrova 250 000 USD a možnost využívat jeho území z poloviny. K dohodě však nedošlo a do akce byl poprvé v historii vyslán speciální elitní policejní oddíl US Marshals. V současné době je Alcatraz významnou historickou památkou a atraktivní turistickou destinací. Turisté během prohlídky ostrova mohou navštívit nejen bývalou věznici, ale k vidění jsou i zbytky původního vojenského opevnění a nejdéle fungující maják na západním pobřeží USA.
Zdroj: Encyclopedia Britannica