Sluneční soustava je výjimečná tím, že nemá superzemi. Co se s ní stalo?
Obnažený vesmír II (6) – Proč nemáme superzemi
Proč nemáme superzemi? Teorií o její absenci je hned několik, ta nejvýraznější to však vysvětluje vcelku jasně.
Superzemě je označení planety, která je 1-10x těžší než Země. Má pevný povrch, atmosféru a žádné extrémní teplotní výkyvy. Jak ale připomíná dokument Obnažený vesmír, který běží každé pondělí večer na Prima ZOOM, život na superzemi pro nás i přesto může být obtížný.
Světlá výjimka
Superzemě je ve vesmíru poměrně častý jev. Každá sluneční soustava, kterou vědci studují, má alespoň jednu. Pouze jedna známá soustava žádnou superzemi nehostí. Je to právě ta naše, což představuje jistou záhadu. Proč jsme ve známém vesmíru jediní, kdo nemá superzemi? Určitým vodítkem by mohly být vlastnosti Jupiteru.
Superzemě Kepler-452b ze souhvězdí Cygnus Zdroj: Getty Images
Za absenci naší superzemě zřejmě může Jupiter Zdroj: iStock
Každá sluneční soustava má jednu superzemi Zdroj: iStock
Dá se na superzemích žít? Zdroj: iStock
Některé superzemě mohou být pro lidstvo obyvatelné Zdroj: iStock
Jsme zřejmě jediná sluneční soustava, která superzemi nemá Zdroj: iStock
Za vše může Jupiter
Jedna z teorií absenci superzemě vysvětluje právě působením Jupiteru. Před miliardami let mohla naše soustava hostit více planet. Jupiter, který s nimi kolem našeho Slunce obíhal, využíval svůj gravitační vliv a menší planety vytrhával z oběžných drah. Přitom je mohl odhazovat do Slunce, případně mimo soustavu. Ať však už byla příčina jakákoliv, vysloužila nám mezi sousedními soustavami zvláštní a nepřehlédnutelnou výjimku.
Zdroj: Astro.cz