18. června 2022 06:00

Konečně víme, jak zastavit stárnutí. Bude elixír mládí realitou?

Nový výzkum pomohl poodhalit tajemství toho, proč lidské tělo v jistém věku začne nenávratně chátrat. Objev může v budoucnu vést i k terapiím, které by mohly proces zpomalit.

O tom, že zvládnou zastavit anebo alespoň zpomalit proces stárnutí, sní různí učenci už od pradávna. A elixír mládí nemáme dodnes, přestože průměrná délka dožití se díky kvalitní medicíně, hygienickým standardům a vysoké životní úrovni v mnoha světových zemích přehoupla přes 75 let. Ani medicína ale není všemocná a naše těla okolo chvíle, kdy oslavíme sedm desetiletí, začnou postupně nenávratně chřadnout, ať už jsme se o ně starali jakkoli. A vědci přesně nevědí proč. Teď ale našli jeden z důležitých dílků skládačky, který lidstvo k onomu vytouženému elixíru mládí může zase o něco posunout.

Odpověď v krvi

Tým výzkumníků ze Sangerova institutu v Cambridge velmi podrobně zkoumal a porovnával vzorky krve 10 lidí různého věku (od ani ne ročních dětí až po více než osmdesátileté lidi) a byl schopen sekvencovat jejich genom. Vědci se zaměřili hlavně na běžné krvinky a hematopoetické kmenové buňky, které v procesu krvetvorby různým krvinkám dávají vzniknout a neustále se dělí, aby doplňovaly zásobu krevních elementů.

A mimo jiné přišli na to, že ačkoli do 65 let je naše krev tvořena velmi rozmanitou směsí kmenových buněk (od 20 do 200 tisíc typů), které vesele chrlí červené krvinky, bílé krvinky i krevní destičky, nad 65 let stejnou práci dělá už jen okolo stovky typů kmenových buněk. Výsledkem tohoto nedostatku diverzity je pak vyšší náchylnost k nemoci, daleko pomalejší regenerace a náchylnost k různým nemocím krve.

Co to znamená?

Důvod odborníci vidí v tom, že kmenové buňky od narození mutují a zmutované se pak dál a dál dělí, takže když se dostaneme do jistého věku, ty zmutované už zkrátka převládnou. Pochopení celého problému by s sebou ovšem mohlo přinést i řešení, které by nemuselo jen primárně pomáhat bojovat s neduhy stáří. Mohlo by i účinně zabraňovat stárnutí s velmi podobnými nežádoucími účinky, které má na nemocné léčba chemoterapií.

Zdroj: Nature

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom