14. března 2023 06:00

Proč a jak se dělají vrásky? Nový objev odhalil nečekaného původce

Vědci se stále snaží přijít na to, co přesně vede k rozdílné tvorbě vrásek na lidském obličeji. Nyní mají za sebou nečekaný objev nového původce. Co to znamená pro kosmetický průmysl?

Proč se něčí kůže podobá křížale a na jiném by ve stejném věku vrásky museli vyhledávat s lupou v ruce, je komplexní otázka, kterou se (hlavně po ránu před zrcadlem) pokouší rozklíčovat téměř každý stárnoucí člověk a věnují se jí i vědci po celém světě, protože potenciální „elixír mládí“, tedy funkční kosmetický přípravek, který pomůže proti vráskám, by znamenal pohádkový výdělek.

Přečtěte si také: Dávné a bizarní způsoby, kterými se ženy zbavovaly vrásek. Používaly trus i krev

Zatím se povedlo prokázat nepříznivý vliv slunečního záření, svou roli hraje samozřejmě genetika a vědci dokonce zjistili, že na hloubku a počet vrásek má jistý vliv i poloha, ve které spíme. Přidají se tedy i mikroby?

Objevování teprve začíná

Nebudeme chodit okolo horké kaše. Nový výzkum by potenciálně mohl znamenat revoluci v boji s příznaky stárnutí, na druhou stranu toho vědcům ale zatím hodně ke zjištění chybí a taky ještě potřebují získat recenze, aby se studie dala považovat za směrodatnou. Je ale velice zajímavá. Vědci se pokoušeli zjistit, jestli kožní mikrobiom, tedy všechny ty bakterie, viry a plísně, co žijí na našem obličeji, hrají nějakou roli v procesu stárnutí.

K tématu: Vrásky odrážejí váš zdravotní stav. Největší souvislost mají se srdcem

Odborníci kvůli tomu setřeli vzorky z tváří 51 Pařížanek bílé pleti, z nichž zhruba polovina byla ve věku od 20 do 26 let a druhá od 54 do 60. Vědci pak ve vzorcích identifikovali jednotlivé druhy přítomných bakterií a zároveň porovnávali parametry týkající se stárnutí pleti, třeba kvalitu i kvantitu kolagenu, který je svým vlivem na mladistvý vzhled známý. A čekalo je překvapení.

Zjistili jsme, že mikroby jsou u mladších a starších žen výrazně odlišné,“ uvádějí ve studii. „A co je ještě podstatnější, přišli jsme na to, že hodně těchto rozdílů je spojených s odlišnostmi v pleti, zejména s kolagenem.

Příčina a následek

Jak se očekávalo, kolagenu měly starší účastnice v pleti méně a jejich obličeji dominovaly dva druhy bakterií, Staphylococcus epidermidis a Corynebacterium kroppenstedtii. U mladších byla naopak prominentní bakterie Cutibacterium acnes. A kromě toho se ukázalo, že starší lidé na sobě mají rezistentnější druhy bakterií vůči antibiotikům.

Autoři proto na základě závěrů výzkumu usuzují, že mezi mikroby a stárnutím pleti spojitost existuje. Ale co z toho je příčina a co následek, to zatím netuší. Výzkum je zkrátka teprve „v plenkách“.

Zdroj: New Scientist

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom