Nejpodivnější bitva 2. světové války spojila Američany a Němce proti fanatickým jednotkám SS
Zámek Itter se na začátku května 1945 stal dějištěm zřejmě nejpodivnější bitvy druhé světové války. Hrstka Američanů s jedním tankem Sherman se tu spolu s oddílem německého wehrmachtu bránila útoku početně silnějších a lépe vyzbrojených oddílů SS.
Zámek Itter najdete snadno. Stačí, když cestou na lyže nebo za letní horskou turistikou pod Mnichovem odbočíte kousek za Kufsteinem (sjezd číslo 17) z dálnice A12 doleva do údolí Brixental. V roce 1943 si původní hrad ze 13. století vybrali nacisté jako vězení pro prominentní politiky a osobnosti ze zabraných zemí a na začátku května 1945 se tu nacházela opravdu pestrá společnost.
Čtěte také: Bombardování Škodovky bylo totálním fiaskem. Masakru stovky civilistů nacisté obratem využili
Šlo především o Francouze, ale byli zde i prominentní vězni z východní Evropy. Vedle starší sestry Charlese de Gaullea zde konec války vyhlíželi francouzský exprezident Albert Lebrun, bývalí ministerští předsedové Édouard Daladier a Paul Reynaud, generálové Maxime Weygand a Maurice Gamelin (oba veleli neúspěšné obraně Francie), tenisová hvězda 30. let Jean Borotra, pravicový vůdce François de La Rocque a mnoho dalších lidí včetně asistentek a personálu.
Český cyklista na průzkumu
Bylo 4. května, když vězni zjistili, že na dohled není jediná uniforma. Jejich věznitelé zmizeli, ovšem zároveň se nikde neobjevila žádná spojenecká jednotka. Zajatci se rozhodli vyslat průzkumníka na kole, který by obhlédl situaci. Shodou okolností šlo o Čecha Andrease Krobota, který vězeňské elitě sloužil jako kuchař.
V nedalekém městečku Wörgl Krobot narazil na oddíl německého wehrmachtu v počtu 11 mužů pod velením majora Josepha Gangla, který se chystal se svými muži vzdát Američanům. Podle britské BBC ale situace nebyla tak jednoduchá – město ovládala jednotka SS, jejíž muži stříleli do oken, jakmile se objevila bílá nebo rakouská vlajka.
Gangl a jeho jednotka vyrazili hledat pomoc, kterou našli v podobě předsunuté americké hlídky s jedním tankem typu M4 Sherman. Té velel důstojník John C. H. Lee, který uvědomil blížící se americké jednotky o situaci, vyžádal si posily a spolu s vojáky wehrmachtu obsadil zámek Itter, kde se opevnil a připravil na případnou bitvu.
Mohlo by vás zajímat: Nafukovací tanky byly jen začátek. Armáda duchů nacistům pořádně zatopila
Hájili jsme hrad
Tank pojmenovaný Besotten Jenny umístili obránci do brány zámku, sami se pak s ručními zbraněmi rozmístili v oknech a na hradbách. K nepočetným obráncům z řad wehrmachtu a americké armády se přidali i někteří ze zadržených francouzských prominentů.
Jejich přípravy nebyly zbytečné. Následujícího dne ráno – bylo 5. května a v Praze právě začalo povstání – se od města přiblížil oddíl zhruba 150 příslušníků 17. divize pancéřových granátníků SS s obávaným protiletadlovým kanónem 88 mm Flak.
Následující bitva se pro obránce zámku nevyvíjela dobře. Němci zasáhli Besotten Jenny hned jednou z prvních ran (v té chvíli byl uvnitř jen radista, který se snažil opravit radiostanici tanku – podařilo se mu uniknout) a postupovali vpřed. Jako ve středověku se vyzbrojeni lany snažili němečtí granátníci zachytit na zdech zámku a zdolat je.
Čtěte také: Bojím se upozornit, že jízdu vpravo zavedli nacisté, říká historik o symbolech moci
V zuřivé palbě nakonec zahynul velitel jednotky wehrmachtu major Gangl, kterého si vzal na mušku německý odstřelovač. Gangl opustil úkryt, když se snažil krýt bývalého francouzského premiéra Paula Reynauda před nepřátelskou palbou.
Nejpodivnější bitva druhé světové války
Asi po šesti hodinách bitvy konečně dorazila pomoc v podobě 142. pěšího pluku americké 36. divize a boj rychle skončil. Američané zajali přes stovku příslušníků SS a francouzští prominenti byli ještě téhož večera evakuováni do Francie. Gangl se stal posmrtně rakouským národním hrdinou, zatímco velitel amerického tanku John C. H. Lee byl vyznamenán Křížem za vynikající službu.
Bitva, k níž došlo pět dnů poté, co vůdce třetí říše Adolf Hitler spáchal v Berlíně sebevraždu, vešla do dějin jako dost možná nejpodivnější z bitev druhé světové války, kdy spolu Američané a Němci společně bojovali proti fanatickým příslušníkům SS.
Zdroj: Encyclopedia Britannica