10. února 2023 06:00
Adam Vala

Unikátní raketový systém je pěstí na Rusy. Ze sta střel ani jednou neminul

Na konci roku 2022 hlásil německý protiletadlový systém stovku sestřelených ruských cílů ze sta vypálených raket. Jeho preciznost se dá jednoduše vysvětlit.

V boji proti ruským agresorům na Ukrajině pomáhá celý vějíř západní techniky, mezi kterou je i německý systém protivzdušné obrany IRIS-T SLM. O dodávkách na Ukrajinu se v Německu začalo mluvit v polovině roku 2022 s tím, že už v říjnu mohla ukrajinská armáda zmiňovaný systém používat. Na konci roku 2022 pak starosta Kyjeva Vitalij Kličko potvrdil, že ze stovky vypálených raket zaznamenal IRIS-T SLM sto sestřelů a vyzval Německo k dalším dodávkám.

Rakety mají dolet 40 kilometrů

Momentálně se na Ukrajině nachází jedna baterie sestávající ze tří odpalovacích platforem na nákladních vozidlech, které nesou po osmi střelách. Součástí jednotky je také velitelské vozidlo, které může operovat až do vzdálenosti 20 kilometrů od odpalovačů. Jednotlivé střely mají dolet 40 kilometrů, mohou být vypáleny současně a velitelské vozidlo přijímající data ze satelitů je může individuálně navádět na cíl. S přihlédnutím k tomu, o jak moderní systém se jedná, pak není příliš překvapivé, nakolik úspěšný je.

Střely pozemního systému IRIS-T SLM vycházejí technologicky ze střel vzduch-vzduch IRIS-T, které se po začátku nového tisíciletí začaly používat ve výzbroji německého letectva jako náhrada za americké Sidewindery AIM-9. Oproti nim ale mají větší raketový motor a pokročilou komunikační a naváděcí jednotku. Jejím úkolem je za pomoci operátora ve velitelském vozidlu nasměrovat střelu k cíli, než se dostane tak blízko, aby se o finální část navádění mohl postarat infračervený zaměřovač IIR. Rychlost střely je stanovena na 3 Machy, tedy téměř 4 000 kilometrů za hodinu.

Existují i další verze systému IRIS

Kromě verze SLM vyrobila německá zbrojovka Diehl Defence také verze SLS pro krátký dolet 12 kilometrů a přirozeně také verzi SLX s dlouhým doletem kolem 80 kilometrů. O nich se zatím v souvislosti s dodávkou na Ukrajinu nemluví a aktuální tak zůstává pouze verze pro střední dolet. Kromě Ukrajiny disponuje systémem IRIS-T SL také Rakousko, Norsko, Itálie, Saúdská Arábie nebo Egypt.

Zdroj: Eurasian Times, Army Recognition

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom