USA úspěšně otestovaly novou hypersonickou raketu. Co dokáže a kdy ji nasadí do akce?
Společnost Lockheed Martin vůbec poprvé úspěšně otestovala let nové hypersonické rakety AGM-183 ARRW. Americká armáda již počítá se zařazením do aktivního arzenálu.
Není tajemstvím, že Spojené státy od roku 2018 financují vývoj nové hypersonické rakety. Pracuje na ní společnost Lockheed Martin a počáteční investici ve výši 480 milionů dolarů přetavila v koncept a následně i prototyp rakety AGM-183 ARRW (Arrow). Jde o zbraň s operačním rádiem nad 1 600 kilometrů, hmotností 4 500 kilogramů a rychlostí přesahující Mach 5, tedy 6 000 kilometrů za hodinu. Odpálení rakety probíhá ze vzduchu, konkrétně ze závěsníků bombardéru B-52, a právě tento proces se americkému letectvu podařilo po ne vždy povedených pokusech úspěšně otestovat.
Konečně úspěšný test
Odpálení rakety proběhlo v květnu 2022 u pobřeží Kalifornie, kde se ARRW oddělila od křídla bombardéru, následně došlo k zážehu urychlovače a raketa poté dosáhla hypersonické rychlosti. Zkoušku provedla 419. zkušební letka a kombinovaná zkušební jednotka Global Power Bomber z Edwardsovy letecké základny a stalo se tak vůbec poprvé, kdy raketa v plné míře splnila zadané cíle.
„Zkušební tým se postaral o to, abychom tento test provedli bezchybně,“ uvedl v prohlášení podplukovník a velitel jednotky Michael Jungquist. „Náš vysoce kvalifikovaný tým se zapsal do historie. Děláme vše pro to, aby byla tato převratná zbraň připravena co nejdříve,“ dodal.
Pokud se vám zdají jeho slova trochu přehnaná, musíme dodat, že předchozí fáze testování byly úspěšné jen částečně a let se dosud úspěšně vyzkoušet nepodařilo vůbec. Situace navíc došla do bodu, kdy letectvo vyškrtlo prostředky na pořízení rakety z rozpočtových plánů pro roky 2022 i 2023 a výrobce musel přesunout větší část investic z výroby zpět k vývoji. Jungquist proto není sám, kdo úspěšný test oceňuje – pozitivní zprávu vyslal i brigádní generál Heath A. Collins, který ocenil úsilí letectva a potvrdil, že budoucnost leží v hypersonických zbraních.
Do výbavy armády možná již v roce 2024
„Byl to významný úspěch týmu ARRW, zbrojní společnosti i našeho letectva,“ řekl Collins. „Houževnatost, odbornost a odhodlání týmu byly klíčem k překonání problémů minulého roku. Jsme připraveni navázat na to, co jsme se naučili, a pokračovat v rozvoji hypersoniky,“ uzavřel generál, který má na starosti pořizování nových zbraní pro americkou armádu. Celý projekt by měl dojít svému dovršení v nadcházejících dvou letech, během kterých by měl být zapracován do aktivní výzbroje USA.
Zdroj: Airforcemag