Železná kopule Izraelcům nestačí. Ukázali úspěšné testy technologie, která nahradí rakety
Železná kopule v akci (Zdroj: AP)
Železná kopule nad Izraelem se osvědčila, ale tamní vládě to nestačí a pokračuje ve vývoji budoucí obrany. Ta má být především výrazně levnější.
Izrael vyvinul systém nazvaný Kipat Barzel (Železná kopule) na ochranu před raketami, minometnými a dělostřeleckými granáty, které byly odpáleny z pásma Gazy. Mobilní systém slouží již od roku 2011 a chrání před střelami vypálenými ze vzdálenosti větší než 4 km. Základní nevýhodou je však jeho finanční náročnost. Jediná raketa o délce 3 metrů a váze 90 kilogramů totiž stojí 100 000 dolarů, k čemuž si musíte přičíst i další náklady.
Funkčnost Železné kopule
Jakmile radar, který je součástí systému, zaznamená start rakety nebo odpálení dělostřeleckého granátu, okamžitě spočítá balistickou trajektorii střely a dodá informaci do řídícího centra. Tam dojde k porovnání s mapou a konfiguraci terénu, čímž se zjistí dopadová plocha. Pokud systém vyhodnotí, že vypálená střela míří do obydlených oblastí, aktivuje protiraketu, která nebezpečí zneškodní. Pokud má spadnout do moře nebo pouště, systém ji ignoruje.
WHILE INDIA IS BUSY IN HINDU MUSLIM SYLLABUS:
— Virendra🇮🇳 (@Virendrarao0) April 22, 2022
Israel has successfully tested the new “Iron Beam” laser interception system. This is the world’s first energy-based weapons system that uses a laser to shoot down incoming UAVs, rockets & mortars at a cost of $3.50 per shot #India pic.twitter.com/wsyJS0gSGX
Železný paprsek už září
Izrael však s modernizací nekončí a Železnou kopuli má v budoucnu nahradit laserová obrana zvaná Iron Beam, jejímž největším lákadlem je cena výstřelu v hodnotě pouhopouhých 3,5 dolaru. Nedávno proběhly testy ostré palby, které ukázaly, že věk laserových zbraní je už definitivně tady. V rámci testů totiž laser zneškodňoval nejen drony simulující naváděné střely, ale i střely minometné a rakety. Rovněž se ukázalo, že je laser funkční i proti tankovým střelám.
Velkou výhodou laseru je kromě preciznosti v ničení nepřátelských střel i nízká hlučnost. Slabinu pak představuje horší funkčnost v případě slabší viditelnosti, problémem tak mohou být například husté mraky. I proto Izrael zvažuje implementaci laseru i na letadlo, které by pomáhalo s kontrolou vzdušeného prostoru z nebes.
Zdroj: India Times