Rusko předvedlo hypersonickou raketu Zirkon. Záběry z odpálení ukázaly její extrémní rychlost
Ruská protilodní raketa 3M22 Zirkon má dolet 650–1 000 km a obrana proti ní je komplikovaná, pokud vůbec nějaká. Jejím terčem mají být americké letadlové lodě.
Oslnivý záblesk, oblak dýmu, orientace na cíl a bleskový odlet. Video zveřejněné ruským námořnictvem nenechává nikoho na pochybách, že raketa Zirkon je připravena k nasazení.
Zirkon je dvoustupňová raketa vyvíjená od roku 2017 a poprvé odzkoušená v roce 2020. Start zajišťuje raketový motor na tuhá paliva, hypersonický let pak obstará náporový motor. Díky němu se devítimetrová může raketa k cíli řítit těžko uvěřitelnou rychlostí Mach 8 až Mach 9, tedy 9 800–11 000 km/h, nebo jinak 2,7-3,1 km/s.
Raketu je možné odpalovat ze svislých šachet pro již používané protilodní střely Onyx a Kalibr a ruské námořnictvo jimi bude postupně vyzbrojovat své lodi i ponorky. Jako první se jich dočkají jaderné raketové křižníky Admirál Nachimov a Petr Veliký (oba třída Kirov), které podstupují rozsáhlou přestavbu. Po jejím dokončení ponesou 40–80 raket různého typu.
Kladivo na letadlové lodě
Video pořízené zřejmě v prosinci 2021 ukazuje odpálení Zirkonu z fregaty Admiral Gorškov (Projekt 22350) určené k ničení ponorek a obraně flotily nebo hladinových konvojů. Test proběhl v Bílém moři a má zřejmě dokázat, že informace o zahájení sériové výroby rakety jsou pravdivé.
Raketa může během letu vystoupat až do výše 28 km, má schopnost manévrovat a je velmi obtížné ji zachytit. „Nikdo neuvidí odpálení rakety ani její let. Uvidí, až když raketa zasáhne cíl,“ citoval britský deník The Sun v souvislosti se schopnostmi rakety kapitána lodi Igora Krochmala.
Military and Commercial Technology: "Admiral Gorshkov" performed test firing of the "Zircon" rocket https://t.co/MYDJ1y8e06 photo
— nawaponrath (@nawapon10) November 19, 2021
TASS / Yuri Smityuk pic.twitter.com/dh9jFHZxJM
Protilodní hypersonické zbraně mají vyvážit nedostatky Ruska v hladinových plavidlech. Zatímco Spojené státy mají 11 hlavních a devět pomocných letadlových lodí, disponuje Rusko jedinou lodí, kterou lze považovat za letadlovou. Jde o těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov, který je však kvůli četným poruchám dlouhodobě mimo službu.
Hypersonické střely vyvíjí kromě Ruska také Čína, Indie nebo Spojené státy, konkrétní výsledky ale představily jen první dvě jmenované země.
ZDROJ: The Sun