31. října 2022 06:00

Hitlerova láska k autům byla plná ironie. Vozil se ve voze vyrobeném největším nepřítelem

Pro upevňování své moci měl Adolf Hitler silnou vizi, jak zvednout německou ekonomiku. Sám se přitom prezentoval něčím, co vyznívalo spíše ironicky.

Německo bylo po první světové válce v nepříliš dobrém ekonomickém stavu, čehož Adolf Hitler využíval ke své popularitě. Sliboval totiž výrazné zlepšení finančního stavu země, na což zchudlí Němci slyšeli. Symbol pokroku viděl Hitler v automobilizaci, neboť sám auta miloval a vnímal je jako budoucnost. Imponovala mu hlavně jejich rychlost, efektivita a možnost pohodlného pohybu. Automobil byl v tehdejším Německu výsadou bohatší vrstvy, součástí Hitlerovy politiky proto bylo tuto skutečnost změnit.

Město motorů

Nacisté tak přišli s vizí levného vozu, který by si mohl koupit každý. Projekt nazvaný „volkswagen“ čili lidový vůz, předal Ferdinandu Porschemu, politicky obratnému konstruktérovi, jenž se ihned pustil do práce. V roce 1936 měl Porsche hotové tři prototypy. Hitler měl ale ještě širší vizi, průmyslové město s názvem Radostí k síle, jež mělo být rájem dělníků a zcela zasvěcené výrobě motorů podobně jako americký Detroit.

Svou fascinaci automobilismem dával Hitler pravidelně najevo i při svých veřejných vystoupeních. Mezi lidmi se ukazoval zásadně ve svém pětitunovém mercedesu, kterýžto obří vůz zcela odpovídal jeho velkému egu. Paradoxem ovšem je, že ačkoli se vůdce rád vozil, nikdy se sám nenaučil řídit.

Můžeme se navíc jen dohadovat, jestli by měl své slavné vozidlo tolik rád, kdyby věděl více o jeho původu. Mercedes totiž nesl jméno po dceři muže, jenž nechal vyrobit jeho první vůz, přičemž oním mužem byl podle dokumentu Válečné továrny vysílaného na Prima ZOOM Emil Jellinek – podnikatel, diplomat a automobilový nadšenec židovského původu. Jinými slovy, zástupce největšího třídního nepřítele Hitlerova Německa, jehož členy neváhal Hitler za války masově popravovat a okrádat.

Zdroj: DW.com

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom