15. ledna 2023 06:00

Legendární stíhačku ohrozil obří únik paliva. Podívejte se, jak pilot zachránil sebe i stroj za miliony

Vzdušní válečníci: Stíhačka v ohrožení

Stíhací letoun F-16 Fighting Falcon je výkonnou zbraní amerického letectva, někdy ale i ten potká nečekaná závada. Poté musí zaskočit lidský element, který najde adekvátní řešení i nad územím nepřítele.

Vietnamská válka poučila americké letectvo minimálně v tom, že je potřeba nejen lépe odborně připravit stíhací piloty, ale také je vybavit lepšími stíhacími letouny. Počátkem šedesátých let vymyslel plukovník John Boyd ve spolupráci s matematikem Thomasem Christiem teorii energie a manévrovatelnosti, jejíž výchozí tezí bylo, že letectvu by se hodilo malé a tenké letadlo sestrojené tak, aby bylo schopné manévrovat s minimální ztrátou energie a zároveň disponovalo zvýšeným poměrem tahu k hmotnosti stroje.

Stíhačka v nesnázích

Boyd dal tedy dohromady skupinu později známou jako Fighter Mafia, která v roce 1969 zajistila financování projektů General Dynamics a Northrop. Společnost General Dynamics představila 13. prosince 1974 prototyp s označením YF-16. O rok později byl hotový první sériový letoun F-16 a bylo rozhodnuto o evropské výrobě pro členské státy NATO.

F-16 Fighting Falcon je jednomotorový, jednomístný a víceúčelový letoun. Zvládá útoky na cíle v jakékoli denní a noční době a v jakémkoli počasí. Snese přetížení až 9 G při plné palivové nádrži, což mu umožňuje proudový motor s tahem 110 kN. Co se týče výzbroje, je mimo jiné vybaven řízenými i neřízenými střelami a pumami do hmotnosti 9 t na vnějších závěsnících a kanonem M61 Vulcan ráže 20 mm, který je integrovaný v trupu letounu. Zkrátka se jedná o dokonalý válečný stroj, i ten ale občas sám potřebuje zachránit, jak uvidíte v pořadu Vzdušní válečníci na Prima Zoom.

Náročné mise stíhacích letounů znamenají vysokou spotřebu paliva, a proto v jejich blízkosti létá tanker KC-135. V přiloženém videu tanker doplňuje palivo stíhačce F-16, když si posádka náhle všimne, že stíhačce uniká palivo. Katapultace není možná, protože letadla se nacházejí nad nepřátelským územím, jestli se ale nepodaří situaci vyřešit, nic jiného pilotovi nezbude. Jediná možnost je neustále doplňovat unikající palivo a sladit se natolik, aby oba letouny doletěly k nejbližší základně. Což se v tomto případě nakonec podaří, neobejde se to však bez hodně horké chvilky a potu na čele.

Zdroj: Lockheed Martin

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom