4. srpna 2022 06:00

Souboj tří leguánů je napínavou podívanou. Potomci dinosaurů při něm nemohou dýchat

Pozoruhodné Galapágy v sobě skrývají neprozkoumanou přírodu i nejzajímavější zvířata planety. Nahlédněte do světa potomků dinosaurů, kteří po nich zdědili horkou hlavu a bojovnost.

Souostroví Galapágy v Tichém oceánu se na první pohled zdá být nehostinné a pro život více než nevlídné. I přesto však v sobě ukrývá pestrou flóru i faunu, která je v našem ekosystému nenahraditelná. Jedním z nejpozoruhodnějších zvířat na ostrovech jsou bezpochyby leguáni mořští obývající jen toto místo, přičemž jich na galapážském ostrově Fernandina žije v koloniích přinejmenším 250 000.

Vodní adaptace

Mini draci se museli přizpůsobit drsným podmínkám, což změnilo nejen jejich jídelníček, ale i celkový způsob života. Jako jediní z ještěrů hledají vegetariánskou potravu pouze v moři, a tak si museli zvyknout na nízké oceánské teploty a přebytek soli. Pod vodou však vydrží na jeden nádech až půl hodiny a ponořit se dokážou i do hloubky 12 metrů. Nejčastěji jsou viděni pospolu ve větších skupinách, jak se vyhřívají na pobřeží z lávových skal, kde jsou díky špinavě černé barvě šupin takřka neviditelní.

Během páření, které obvykle probíhá od listopadu až prosince, jsou ale samci velmi agresivní a jako sumo zápasníci bojují mezi sebou o vhodnou družku. Jak probíhá takový boj v „ringu“ o nastolení dominance, můžete vidět na vlastní oči v dokumentární sérii Krásy divokých Galapág, která poběží ve čtvrtek večer na Prima ZOOM. Jak to v přírodě běžně chodí, i zde vyhrává ten nejsilnější jedinec a poražený potupně odchází sbírat síly na další nelehký boj.

ZDROJ: National Geographic

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom