19. července 2022 06:00

Smrtící africká kobra zabije desítky lidí ročně. Podívejte se, jak se dá odehnat

Kobra kapská je jedním z nejnebezpečnějších predátorů jižní Afriky a kdekdo ji nazve plazící se smrtí. I ona ale může být přemožena a zahnána pryč.

Kobra kapská je jedním z nejnebezpečnějších tvorů jižní Afriky. Najdeme ji v různých prostředích, dává ale přednost krajině porostlé křovisky. Loví obvykle za dne, nicméně pokud je příliš velké horko, stačí jí k lovu soumrak a úsvit. V noci už potravu nehledá. Vyhledává především malé živočichy a nedělá rozdíly mezi živými tvory a mršinami. Stejně tak přizpůsobivá je ohledně způsobu lovu. Obvykle útočí po zemi, nemá však problém vylézt ani na strom a vyplenit ptačí hnízdo.

Smrtící kousnutí

To, co z kobry kapské dělá obávaného predátora, je však její jed, který je mnohem agresivnější než jed kterékoli jiné africké kobry. Hustá, až sirupovitá látka je tvořena neurotoxiny a kardiotoxiny, které napadají dýchací a nervovou soustavu a srdce. Jedním kousnutím vpraví kobra do těla 100–150 mg jedu.

V případě uštknutí může trvat hodinu či deset hodin, než oběť zemře v důsledku kolapsu dýchací soustavy. V tom hraje roli mnoho faktorů, jako množství jedu, psychický stav uštknutého či hloubka, do níž jedové zuby pronikly. Ročně na jihu Afriky zabije mezi 12–24 lidmi.

Příliš velké sousto

Třebaže je kobra kapská obávaný zabiják, není nemožné jí uniknout, jak můžete vidět i v dokumentárním seriálu Nejpodivnější živočichové světa na Prima ZOOM, kde smrtící plaz dostane zálusk na surikaty. Ty jí však předvedou, že v jednotě je síla.

Bylo by od nich naivní zkusit na kobru zaútočit, ale pořád mohou blafovat. Surikaty předstírají útok a obíhají kobru ze všech stran, čímž jí dezorientují. Kobra potřebuje jeden konkrétní cíl, na který může zaútočit. Jakmile je možných cílů příliš najednou, jeví se kobře ústup jako nejlepší možnost.

Zdroj: Wikipedie

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom