8. června 2022 10:29

Souboj kajmana a vyder má nečekaného vítěze. Takhle jste vydrýska ještě neviděli

Peru: Divoké bojiště - Vydry proti kajmanovi

Ačkoli se vydry mohou zdát jako roztomilá stvoření, legrace s nimi končí v momentě, kdy jim omezíte přístup k jejich obydlí ve snaze zhltnout jedno z jejich mláďat. Hněv lasicovitých šelem naplno pozná i takový vrcholový predátor, jakým je kajman.

Ačkoli je peruánská Amazonie plná smrtonosné fauny, řekám jednoznačně vládne kajman. Tento příbuzný aligátora amerického a krokodýla nilského je rozvážným vrcholovým predátorem, svůj rajón si však dokáže ohlídat s velkou pečlivostí. Jeho teritorium je pro něj totiž vším a kdo do něj vstoupí, ten brzy okusí jeho ostré zuby a silný stisk. Mezi jeho nejčastější oběti patří ryby, plazi, vodní ptáci, ale plně vzrostlý jedinec o velikosti až tří metrů si dovolí i na divoké prase, kapybaru nebo – jako v následujícím případě – vydru.

Nebojácné vydry

Jenže u vyder může velmi snadno narazit, neboť jak prokázalo již několik svědectví, tato lasicovitá šelma je rovněž silně teritoriální a potenciálně silnějšího protivníka se rozhodně nezalekne. Obzvlášť dokáže-li vybudovat přesilu. Výhodou vyder je nejen jejich množství, ale i jejich odvaha a především inteligence. Jak můžete vidět v dokumentárním seriálu Peru: Divoké bojiště 8. června ve 21:05 na Prima ZOOM, zatímco mláďata matka před kajmanem raději schová, dospělí jedinci jsou schopní na smrtonosného obojživelníka útočit nejen na souši, ale kupodivu i ve vodě, kde by mohl mít kajman papírově lepší pozici.

Jenže vydry jsou nejen chytré, ale také výrazně organizované, mrštné a v případě ochrany potomků a vlastního obydlí také nesmírně agresivní. Kajmana tudíž opakovaně napadají zezadu a ve vodě jsou ho schopné nalákat i pod porost, kde obojživelníka dokážou uvěznit a utýrat k smrti. V ten moment se večerníčková představa rozkošného vydrýska dokonale rozplyne. Zůstane jen šelma, se kterou není radno si zahrávat.

Zdroj: Roaring Earth

Petr Semecký

redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom