Souboj nového druhu plaza připomíná kung-fu trhák. Vzduchem létají končetiny i celá těla
Sedm světů, jedna planeta 2 - Sarada superba
Sarada superba patří mezi pět nových druhů ještěrek s krčním vějířem objevených až v roce 2016. Její boj o dominanci je fascinujícím střetem jako z akčního filmu.
Ještěrka sarada superba je zástupcem plazů s krčním vějířem, jejichž rod i druh byl popsán teprve nedávno v roce 2016. Za objevem stojí dvojice indických vědců Dr. Varad Giri a Dr. V Deepak, kteří kromě varianty superba rozeznali i čtyři další druhy těchto nádherných živočichů žijících v Indii. Pro saradu superbu jsou typickou lokací náhorní planiny indického státu Maháráštra, které se nacházejí ve výšce nad 1 000 metrů nad mořem.
Lítý boj o život
Pokud byste se sem vypravili, můžete je poměrně běžně spatřit na bavlníkových polích či při snaze schovat se v prohlubních černé vulkanické půdy. Rozmnožování si pestrobarevné ještěrky nechávají na období mezi červnem a zářím, když dochází k období jihozápadního monzunu, jež je pro Indii typickým obdobím dešťů. Právě pro zlákání samiček přitom slouží skvostné pestrobarevné vějíře, které sarada dokáže rychle rozvinout i v momentě, kdy potřebuje odradit protivníka.
Sarada superba Zdroj: iStock
Jak můžete vidět v dokumentární sérii Sedm světů, jedna planeta 12. února ve 20:00 na Prima ZOOM, boji je radno se spíše vyhnout, protože když na něj dojde, jedná se o střet na život a na smrt. Sarady se navíc vůbec nedrží zkrátka a těla ještěrů létají vzduchem jako v oscarovém snímku Tygr a drak.
ZDROJ: The Reptile Database