Souboje křečků připomínají balet. Jejich strava může vyvolat kanibalismus
Sedm světů, jedna planeta 5 - křeček polní
Křeček to z neoblíbeného škůdce dopracoval na zákonem chráněný vzácný druh. Jako samotář se nebojí střetů o teritorium.
Křeček býval nenáviděným škůdcem, byť z hlediska estetického jde o sice zavalitého, ale jinak krásně zbarveného tvora. Pravdou ale je, že jde o protivného samotáře, který při vyrušení prská a neváhá kousnout. Intenzifikace zemědělství a masivní hubení křečků způsobilo, že se z běžného druhu stal extrémně vzácný obyvatel naší krajiny.
Rozmomilý rváč
Podle Světového svazu ochrany přírody by křeček polní mohl zmizet během několika desítek let. Škodí mu jak monokultury, tak zemědělská chemie. Jeho ústup nabral takových rozměrů, že se ho mnohé země včetně Česka rozhodly chránit. Aktuálně ho můžeme nalézt například na hřbitovech, kam ho láká místní kvítí. To ostatně ukazuje i dokument Sedm světů, jedna planeta, který běží 8. března v 15:30 na Prima ZOOM. V něm si můžete zároveň prohlédnout, jak vypadá souboj křečků o teritorium. Nenechte se ale oklamat elegantními zpomalenými záběry, které připomínají balet. Křečci vůči oponentům dokážou být nesmírně agresivní.
Křeček Zdroj: iStock
Strava vede i ke kanibalismu
Ukázalo se rovněž, že monotónní strava v kukuřičných monokulturách vyvolává u křeččích samic kanibalismus. Jev popsali vědci v odborném časopise Proceedings of the Royal Society, kteří při pokusu dokázali, že pestrá strava neměla na odchov mláďat vliv, ale kukuřičná dieta vyvolávala u matek potřebu „dokrmit“ se mláďaty.