Souboj jaguára s kajmanem je přehlídkou síly i taktiky. Mocnější čelist má jen jeden z nich
Lovci ve zvířecí říši - Jaguár
Jedna z největších kočkovitých šelem se nebojí ani kajmana. Čelisti jaguára si poradí i s kořistí o váze tří metráků.
Jednu z nejdrsnějších kočkovitých šelem v Americe najdete od Mexika přes část Střední Ameriky až po Argentinu. Její váha se pohybuje od 56 do 96 kilogramů, největší z jaguárů ale mohou dosáhnout až 158 kg. Zásadnější rozdíly ve velikosti a váze se odvíjejí od místa výskytu.
Maskovaný zabiják
Díky skvrnám, které pokrývají jeho srst, má jaguár výhodu maskování, což mu zásadně pomáhá při lovu. Nezpozorován se může v klidu připravit a na svou kořist nečekaně zaútočit. Díky krátkým podsaditým končetinám se může plazit, šplhat po stromech i plavat. Zároveň má jednu z nejsilnějších čelistí, kterou zvládne prokousnout nejtvrdší kosti. Je schopný ulovit až 300 kg vážící kořist a táhnout ji i 8 metrů.
Souboj jaguára a kajmana Zdroj: Getty Images
Jak můžete vidět v dokumentu Lovci ve zvířecí říši na Prima Zoom, nemá problém zaútočit ani na takové dravce, jakým je kajman. Jaguár je schopný okamžitě prokousnout zvířeti lebku, když se ale záměr během zápasu nepovede, využije svých čelistí, aby kajmana zardousil.
Ohrožený samotář
Jaguár je spíše samotářské zvíře, pokud se nechystá pářit. Hlídá si území o rozloze až 160 km, které si označuje pomocí moči, výkalů či drásání kůry stromů. Bohužel jej v přírodě rychle ubývá, také vinou lovu kvůli kožešině, odlesňování, pytláctví či snahy farmářů chránit před dravci svůj dobytek. V současnosti je jaguár považován za téměř ohrožený druh a jeho lov byl zakázán.
Zdroj: Wikipedie