Býčí zápasy ročně usmrtí tisíce zvířat, přesto jsou obhajovány. Podívejte se na krutý souboj
Frank a býčí zápasy 1 – Smrt býka
Španělská lidová zábava není nic pro slabé žaludky a těžko se při pohledu na samotný zápas hledá jakákoli obhajoba. Přesto si ji organizátoři dokážou najít.
Brutální sport, který je nejznámější díky španělské koridě, se nejspíš zrodil již během období minojské kultury. V paláci v Knóssu je totiž vyobrazen rituál, při němž mladí muži přeskakují hřbet býka. Na území dnešního Španělska se však býčí zápasy objevily až v 1. století za vlády císaře Claudia a o 500 let později je dokonce zakázala křesťanská církev. Dnes však opět úspěšně fungují a baví po krvi lačnící diváky.
Nerovný a krutý zápas
Zápasu se účastní šest torerů a jeden býk. Torero je španělský výraz pro zápasníka s býkem, slovo toreador, které zná a užívá velká část populace, je spíše posměšnější výraz, jímž španělské obyvatelstvo častuje torery z jihu Francie. Toreři se dělí na dva pikadory, kteří jezdí na koních ozbrojení píkami, tři bandarilleros s opentlenými vrhacími oštěpy a jednoho matadora. Právě poslední jmenovaný je vybavený kordem a muletou (plachtou, jíž dráždí býka) a jeho úkolem je býka finálně usmrtit.
Býk je přitom vydrážděný už před samotným soubojem ve speciální kleci. V prvním kole pak pikadoři bodají býka do šíje a plecí. Poté přijdou na řadu bandarilleros, kteří do býka zabodávají oštěpy. Ty jsou vybaveny háčky, takže býk je ze sebe nemůže setřást. Nakonec přijde na řadu matador. Když na něj vystresovaný býk zaútočí, matador odvede pozornost muletou a probodne býka kordem. Pokud se zvířeti podaří lidského soupeře vyřadit, nahradí jej jiný matador. Když býk padne na zem, ale nezemře při přímé konfrontaci s matadorem, jeden z pomocníků mu zasadí nožem ránu z milosti.
Býčí zápasy Zdroj: iStock
Zvláštní argumenty obhájců zápasů
Pro mnohé necivilizovaný sport má stále více odpůrců, jak ovšem ukazuje dokument Frank a býčí zápasy, který vysílá Prima ZOOM každý čtvrtek večer, zároveň představuje zřejmě neměnnou národní tradici. Organizátoři tak stále zdůrazňují z jejich pohledu pozitivní aspekty.
Býci určení ke koridě údajně žijí 3–4 roky v mnohem lepších podmínkách než býk chovaný pro zemědělské účely. Oproti němu má prý také zápasnický skot o dost rychlejší smrt. Podle dalších tvrzení je zvíře před zápasem vydrážděné natolik, že díky adrenalinu necítí bolest. Občas se také stává, že publikum si máváním kapesníky vyprosí pro býka milost. To mu ale příliš nepomůže, protože před diváky je sice ušetřen, ale jeho zranění jsou natolik fatální, že bývá usmrcen v zákulisí.
Korida je v každém případě stále populární zábavou, a tak se nezdá, že by jí měl být v dohledné době konec. Během býčích zápasů tak stále ročně umírá až 10 000 býků.
Zdroj: Wikipedie
Podívejte se na druhý díl dokumentu Frank a býčí zápasy: