Drak smrti: Nově objevený ptakoještěr byl tyranem nebes. Nalezené kosti jsou neobvyklé
Nově objevený druh ptakoještěra se řadí k největším obratlovcům, kteří se kdy proháněli nad zemí. Právem se ho obávali i ostatní dinosauři v okolí.
Argentinský paleontolog Leonardo Ortiz David si připsal skutečně fascinující úlovek. Během práce na vykopávkách se mu v roce 2012 podařilo objevit fosilii největšího pterosaura (neboli ptakoještěra, okřídleného ještěra), který žil v Jižní Americe. Po dekádě zkoumání byl obratlovci udělen latinský název Thanatosdrakon amaru: Jeho první část znamená v latině „drak smrti“, druhá vychází z kečuánštiny a odkazuje na mytické božstvo jménem Amaru, známé jako „drak And“. Oba názvy tak podtrhují monstrozitu tohoto dosud neznámého stvoření.
Velká lebka i křídla
Drak smrti se řadí do čeledi Azhdarchidae, kam spadají právě největší létající živočichové dějin Země. Vyznačují se velkou lebkou a dlouhým krkem, obzvláště ve srovnání s nepříliš objemným tělem. To platí i pro Thanatosdrakona, který pravděpodobně žil v období svrchní křídy, tedy zhruba před 100–66 miliony let.
Mohutné rozpětí jeho křídel dosahovalo velikosti mezi sedmi a devíti metry a zvíře zřejmě obývalo hlavně záplavové oblasti poblíž řek s řídkou vegetací. Podle všeho bylo také dobře adaptované na trávení hodně času na zemi – dlouhý krk mu umožnil efektivní krmení. Týmu Ortize Davida se podařilo najít vzorky dvou jedinců, jednoho dospělého a jednoho mláděte. Pravděpodobně tedy i draci smrti žili v hejnech stejně jako ostatní pterosauři.
Tajemství draka smrti
V rámci vykopávek se podařilo najít zachovalé vzorky kostí, jež dosud nebyly u žádného ptakoještěra nalezeny. „Pro výzkumný tým je na tomto objevu nejvíce vzrušující množství dalších směrů práce, jimiž se díky fosilním pozůstatkům můžeme vydat,“ nechal se slyšet Ortiz David. „Dobré zachování trojrozměrných prvků je pro tyto obří létající obratlovce neobvyklé a umožní nám provést svalové rekonstrukce a pracovat na pochopení pohybů těchto zvířat.“
Budeme tedy zvědavi, co dalšího nám zkoumání kosterních pozůstatků těchto majestátních ptakoještěrů ještě objasní o životě před desítkami milionů let…
ZDROJ: ScienceDirect