Pták připomínající kombinaci pštrosa a papouška se jeví zdánlivě neškodně. Jenže když se rozhodne zaútočit, může jít o život.

Největší sršeň světa zabije i člověka. Podívejte se, jak agresivně loví
Pták připomínající kombinaci pštrosa a papouška se jeví zdánlivě neškodně. Jenže když se rozhodne zaútočit, může jít o život.
Kasuár je nelétavý pták velikosti pštrosa, jehož jedinečné zbarvení připomíná papouška. Jeho vzhled jasně upomíná na jeho kořeny, které sahají až hluboko do pravěku. Jeho předci se totiž vyvinuli z tehdejších dinosaurů.
Detail kasuárovy hlavy
Zdroj:
Topi Pigula
Samice jsou mohutnější, jejich průměrná váha se pohybuje kolem 58 kg. Subtilnější samci váží jen kolem 30 kg. O nápadné přilbě zdobící hlavu se dlouho soudilo, že chrání zvíře při rychlém běhu pralesním porostem. Teprve nedávno vědci prokázali, že se jedná o termoregulační orgán, který brání organismus před přehřátím tak, že odvádí přebytečné teplo. To se skrz něj vyzáří do volného prostoru.
Jak můžete vidět v dokumentu Austrálie z ptačí perspektivy 25. ledna v 15:30 na Prima ZOOM, kasuár si poradí při shánění potravy i s plody, s nimiž má řada jiných ptáků problém. Nejedná se však o jediný zajímavý fakt. Například o kuřata kasuára se stará atypicky samec.
Kasuár nezapře spojení s pravěkem
Zdroj:
iStock
Kasuár vzbuzuje oprávněný respekt a právem je označován za nejnebezpečnějšího ptáka světa. Je prokázáno nejméně jedno úmrtí člověka způsobené kasuárem. V krizové situaci totiž může vyskočit vysoko a ostrými drápy nebezpečně zaútočit. Pokud chcete tohoto krásného ptáka bezpečně obdivovat, nemusíte se za ním vypravit do jeho australské domoviny. Spatřit ho lze hned v několika českých zoologických zahradách. První jedinec se k nám dostal v roce 1954 a byl umístěn do zoo v Praze.
Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů