9. listopadu 2022 06:00

Obávaný škrtič útočí i na extrémně jedovaté hady. Lidi děsí matoucí vzhled

Obávaný škrtič má v drsné australské divočině obrovskou výhodu. Na pozoru se před ním musí mít i smrtelně jedovatí hadi.

Rozsáhlé a rozmanité australské pralesy jsou domovem nejzajímavějších druhů fauny i flory na planetě. V drsných podmínkách nejstaršího a nejsuššího kontinentu světa se uchytila i smrtící krajta hnědohlavá (Aspidites ramsayi), které se též přezdívá krajta Ramsayova. Obávaný škrtič, jenž se vyskytuje od severozápadního pobřeží až po vnitrozemí Austrálie, každého ihned upoutá svým nápadným vzhledem.

Na rozdíl od svých sesterských druhů je tato krajta světlejší a má olivově šedé až hnědé zbarvení s tmavými symetrickými pruhy, které jsou výrazné zejména u mláďat. Dospělí jedinci dorůstají až do délky 3 metrů a váží do 5 kilogramů, přičemž samice jsou těžší i delší než samci.

Krajta odolná vůči jedu

Obávaní škrtiči jsou aktivní především v noci, zatímco přes den se ukrývají v dutých kmenech či norách, které si vyhloubí hlavou. Jako jedni z mála hadích druhů jsou krajty hnědohlavé imunní vůči jedům jiných hadů, což jim dovoluje ve volné přírodě útočit i na smrtelně jedovaté plazy. Jak ovšem můžete vidět v dokumentu Děsiví škrtiči na Prima ZOOM, hladový predátor nepohrdne ani bezbrannou kanáří matkou ochraňující svá nově narozená mláďata. Jednoduchou kořist pozře během pár chvil.

Přestože jsou tyto krajty kvůli svému vzhledu často mylně považovány za jiné druhy jedovatých hadů, pro člověka nejsou nijak nebezpečné. Vůči lidem nejsou prakticky vůbec agresivní a v zajetí své majitele zřídkakdy napadnou. Pokud se cítí být v ohrožení, raději zvolí útěk než boj.

Zdroj: The Reptarium

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom