Prima ZOOM odvysílá úchvatný dokument Alžběta II.: Poslední bitvy

Královna Alžběta II. byla ztělesněním moderní historie a už 19. září ji na Prima ZOOM připomene dokument Alžběta II.: Poslední bitvy.

Královna Alžběta II. byla ztělesněním moderní historie. 8. září 2022 jsme s lítostí sledovali zprávu o tom, že ve věku 96 let skonala. Její vláda byla oficiálně nejdelší v dějinách britské monarchie, ale její život ani zdaleka nebyl jako nerušená poklidná řeka.

Obtížné momenty panovnice

Jen v poslední době se královna Alžběta musela srovnat s mnoha obtížnými a bolestnými zprávami i situacemi: zemětřesením, které způsobil brexit, smrtí jejího manžela prince Philipa, odchodem jejího vnuka Harryho a jeho manželky Meghan z královské rodiny nebo obviněním ze sexuálního zneužívání, která byla vznesena proti jejímu oblíbenému synu Andrewovi.

Královna přesto zůstala pevná a jistá jako skála. Ohlédněme se společně za klíčovými momenty Alžbětiny vlády nedávných dob prostřednictvím archivních záběrů, několika dramatických rekonstrukcí a rozhovorů s těmi, kdo znají královskou rodinu nejlépe v dokumentu Alžběta II.: Poslední bitvy, který uvede Prima ZOOM v premiéře již 19. září ve 20:00. Repríza proběhne ve čtvrtek 22. 9. v 15:50)

Královna Alžběta II.

Alžběta II. – celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor – byla v letech 1952–2022 vládnoucí královnou patnácti nezávislých států označovaných jako Commonwealth. V každé této zemi byla považována za panovnici samostatného státu a plnění královských povinností pro každou zemi bylo oddělené. Byla také nejvyšší představitelkou anglikánské církve.

V dubnu 2018 bylo rozhodnuto, že ji v čele Commonwealthu na její přání nahradí po její smrti syn Charles, jehož veřejnost nově zná jako krále Karla III. I přes velký počet svých funkcí zasahovala královna do politiky v souladu s britským zvykovým právem jen výjimečně. Britskou královnou se stala ve svých 25 letech po smrti svého otce Jiřího VI. dne 6. února 1952. V dlouhém období její vlády došlo k zániku britského impéria a následnému vzniku Commonwealthu. Poté, co britské kolonie získávaly nezávislost, se stala královnou několika nově osamostatněných zemí. Některé z nich později změnily svůj status na republiku.

V září 2015 překonala v délce vlády svoji praprababičku, britskou královnu a indickou císařovnu Viktorii, a stala se tak nejdéle vládnoucím panovníkem v anglických a britských dějinách. Od října 2016, po smrti thajského krále Pchúmipchona Adunjadéta (Rámy IX.), byla také nejdéle vládnoucím žijícím monarchou na světě. Alžběta, pocházející z windsorské dynastie, se roku 1947 provdala za prince Philipa, pozdějšího vévodu z Edinburghu, se kterým měla čtyři děti. Její manžel zemřel 9. dubna 2021.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom