31. ledna 2021 03:30

Vlad Napichovač: Slavný Drákula opravdu žil, nebyl však upírem

Drákula, Dracula či třeba Nosferatu. Nejslavnější upír je znám už více než sto let a stále nahání hrůzu. Jak však tato postava souvisí s realitou? Byl skutečný Drákula vážně upírem? Ani náhodou...

Postavu hraběte Drákuly zpopularizoval Bram Stoker ve své knize z roku 1897, slávu pro další generace mu pak přinesly především filmové adaptace – nejvýrazněji zřejmě v klasickém hororu z roku 1931 s démonickým Bélou Lugosim v hlavní roli, v novějším pojetí pak v roce 1992 ve hvězdně obsazené verzi legendárního Francise Forda Coppoly.

Drákula je však víc než pouze zábavnou literární a filmovou postavou, vychází totiž ze skutečné osoby. Vlad III., známý spíše pod děsivým přídomkem Vlad Napichovač, byl knížetem vládnoucím v rumunském Valašsku v 15. století. Historici nám však potvrzují, že s krvelačným upírem toho měl společného jen málo.

Drákula jako spravedlivý vládce?

Vlad III. se pravděpodobně narodil v Transylvánii, dnešním středním Rumunsku. Zatímco Stoker svého hrdinu s touto lokalitou neodmyslitelně spjal, Vlad III. s ní vyjma narození nic společného neměl a celý svůj život strávil jinde. Některé zdroje dokonce pochybují i o tom, jestli se zde vůbec narodil. Jeho život je však spojen s Valašskem, jehož panovníkem se ve svých pětadvaceti letech stal.

Pohledy na jeho vládu se liší; na jednu stranu totiž byl zřejmě moudrým a spravedlivým panovníkem, a to i díky poměrně rozsáhlému vzdělání, jež získal, zároveň se však nebál krutostí, jimiž upevňoval svou moc. Měl řadu nepřátel, a tak leckteré zdroje informací nemusejí být pravdivé, avšak přídomek Napichovač si zřejmě skutečně zasloužil.

V roce 1456, když se dostal k moci, uspořádal obrovský banket, jehož se účastnila i spousta jeho domnělých nepřátel. Aby neponechal nic náhodě, nechal je všechny probodnout a jejich těla nabodl na kůly. Tuto strategii, mající za cíl samozřejmě odradit další odpůrce od možných piklů, pak v budoucnosti ještě opakoval. Zemřel pravděpodobně v roce 1476 během další z mnoha potyček s Osmanskou říší. Jeho úspěchy v bojích s Turky mu však po celé Evropě získaly uznání a dodnes je v Rumunsku považován za velmi úspěšného panovníka.

Nomen omen

Jistě vás zajímá, kde je tedy spojitost mezi Draculou a Vladem III. Jeho otec, Vlad II., byl pro své zásluhy v boji proti Osmanské říši (dnešní Turecko) oceněn titulem Dracul (drak), jeho syn byl tedy Draculea, odtud už jen krůček k Draculovi. V pozdější rumunštině se navíc slovo „drac“ stalo označením nejen pro draka, ale hlavně pro ďábla.

Zřejmě proto Stokera tento název zaujal a pojmenoval tak svého fiktivního hrdinu bez hlubší souvislosti se skutečným Drákulou; na jedné straně totiž máme úspěšného, ačkoli leckdy krutého panovníka, a na straně druhé démonického nesmrtelného upíra, který terorizuje široké okolí. Holt bujná fantazie umělce občas dokáže pořádně uškodit pověsti…

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom