Vlad Napichovač své odpůrce několikrát brutálně povraždil. S Transylvánií a upíry měl společného máloco
Drákula, Dracula či třeba Nosferatu. Nejslavnější upír je znám už více než sto let a stále nahání hrůzu. Jak však tato postava souvisí s realitou? Byl skutečný Drákula vážně upírem?
Postavu hraběte Drákuly zpopularizoval Bram Stoker ve své knize z roku 1897, slávu pro další generace mu pak přinesly především filmové adaptace – nejvýrazněji zřejmě v klasickém hororu z roku 1931 s démonickým Bélou Lugosim v hlavní roli, v novějším pojetí pak v roce 1992 ve hvězdně obsazené verzi legendárního Francise Forda Coppoly.
Čtěte více: Vědci zrekonstruovali obličej 200 let mrtvého upíra. Na odhalení se čekalo přes 30 let
Drákula je však víc než pouze zábavnou literární a filmovou postavou, vychází totiž ze skutečné osoby. Vlad III., známý spíše pod děsivým přídomkem Vlad Napichovač, byl knížetem vládnoucím v rumunském Valašsku v 15. století. Historici nám však potvrzují, že s krvelačným upírem toho měl společného jen málo.
Drákula jako spravedlivý vládce?
Vlad III. se pravděpodobně narodil v Transylvánii, dnešním středním Rumunsku. Zatímco Stoker svého hrdinu s touto lokalitou neodmyslitelně spjal, Vlad III. s ní vyjma narození nic společného neměl a celý svůj život strávil jinde. Některé zdroje dokonce pochybují i o tom, jestli se zde vůbec narodil. Jeho život je však spojen s Valašskem, jehož panovníkem se ve svých pětadvaceti letech stal.
Pohledy na jeho vládu se liší; na jednu stranu totiž byl zřejmě moudrým a spravedlivým panovníkem, a to i díky poměrně rozsáhlému vzdělání, jež získal, zároveň se však nebál krutostí, jimiž upevňoval svou moc. Měl řadu nepřátel, a tak leckteré zdroje informací nemusejí být pravdivé, avšak přídomek Napichovač si zřejmě skutečně zasloužil.
Čtěte více: Jak se zabíjeli upíři? Jen kolík do srdce přemožitelům nestačil
V roce 1456, když se dostal k moci, uspořádal obrovský banket, jehož se účastnila i spousta jeho domnělých nepřátel. Aby neponechal nic náhodě, nechal je všechny probodnout a jejich těla nabodl na kůly. Tuto strategii, mající za cíl samozřejmě odradit další odpůrce od možných piklů, pak v budoucnosti ještě opakoval. Zemřel pravděpodobně v roce 1476 během další z mnoha potyček s Osmanskou říší. Jeho úspěchy v bojích s Turky mu však po celé Evropě získaly uznání a dodnes je v Rumunsku považován za velmi úspěšného panovníka.
Nomen omen
Jistě vás zajímá, kde je tedy spojitost mezi Draculou a Vladem III. Jeho otec, Vlad II., byl pro své zásluhy v boji proti Osmanské říši (dnešní Turecko) oceněn titulem Dracul (drak), jeho syn byl tedy Draculea, odtud už jen krůček k Draculovi. V pozdější rumunštině se navíc slovo „drac“ stalo označením nejen pro draka, ale hlavně pro ďábla.
Zřejmě proto Stokera tento název zaujal a pojmenoval tak svého fiktivního hrdinu bez hlubší souvislosti se skutečným Drákulou; na jedné straně totiž máme úspěšného, ačkoli leckdy krutého panovníka, a na straně druhé démonického nesmrtelného upíra, který terorizuje široké okolí. Holt bujná fantazie umělce občas dokáže pořádně uškodit pověsti…
Zdroj: Encyclopedia Britannica
Sledujte Utajené příběhy českých dějin právě teď: