1. dubna 2023 05:30

Největší bílý žralok světa je neskutečné monstrum. Podívejte se na giganta hlubin

Žralok bílý patří mezi nejimpozantnější mořské živočichy. Respekt vzbuzuje nejen velikostí, ale také svými podivuhodnými dovednostmi. Rozšířený je téměř po všech pobřežních vodách rozličných oceánů a moří, kde loví různé živočichy, menší velryby, jiné žraloky, lachtany či tuleně. Pro lov posledních jmenovaných si vyvinul zvláštní schopnost.

Tato paryba dokáže značně ovlivňovat svou tělesnou teplotu. Svalovou činností zahřívá studenější tepennou krev v pletenci cév teplejší krví žilní, čímž některé části těla udržuje až o 14 stupňů Celsia teplejší než okolní prostředí. K pronásledování lachtanů ve studených vodách se to docela hodí. Zároveň je žralok bílý obdařený smyslem nazvaným Lorenziniho ampule. Díky tomu dokáže detekovat elektromagnetické pole vznikající pohybem živých zvířat a zaznamená napětí o velikosti půl miliardtiny voltu. Na kratší vzdálenost tak rozezná jiného živočicha jen na základě srdečního tepu.

Deep Blue (The biggest shark ever filmed) second part

Another DEEP BLUE VIDEO!!!! (Please read below about our fundraising campaign) Otro video de DEEP BLUE!!!! (Por favor lean el enlace de abajo acerca de nuestro proyecto)

Posted by Mauricio Hoyos Padilla on Monday, August 10, 2015

Rozená vůdkyně

Jeho sociální život není příliš detailně prozkoumaný, nicméně u pobřeží Jižní Afriky se hierarchie žraloků bílých odvíjí od velikosti, pohlaví a teritoriálnosti. V kostce se dá říci, že samice mají navrch nad samci, větší nad menšími a místní žraloci nad „náplavou“. Samice žraloka bílého jménem Deep Blue, kterou mají vědci už nějakou dobu v hledáčku, má tedy nejlepší předpoklady stát se vůdcem.

Čtěte také: Brutální záběry útoků žraloka: Vybral si dvě oběti. Chlapec přišel o nohu, žena o část paže

Třebaže žralok bílý průměrně dorůstá do délky 4,5 metru, samice nazvaná Deep Blue dosahuje neuvěřitelných 6 metrů na délku, což z ní dělá největšího známého žraloka. Poprvé byla zaznamenána na pobřeží mexického ostrova Guadalupe, kam se podle všeho vrací každé dva roky kvůli páření. Mořští biologové ji rozeznávají podle specifických značek na jejím těle, a tak ji mořští biologové sledují od začátku devadesátých let. Dokonce „účinkovala“ v populárním seriálu Shark Week. Stáří Deep Blue se odhaduje na zhruba 50 let.

Zdroj: IFL Science

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom