20. července 2023 15:18
Martin Kolář

Nejšílenější vynálezy Leonarda da Vinciho: Lidi chtěl semlít obří sekačkou

Leonardo da Vinci patřil k největším umělcům své doby a také byl velmi nápaditým vynálezcem. Některé jeho výtvory ale při zpětném pohledu působí poněkud šíleně.

Leonardo da Vinci byl nejen skvělým umělcem, ale také nápaditým vynálezcem, který v mnoha ohledech předběhl svou dobu o celá staletí. To všechno je známé. Už méně se však ví o tom, že spousta jeho vynálezů byla zcela šílených. A kdyby opravdu vznikly, tak by da Vinci vypadal jako padouch z bondovky.

Čtěte také: Nejčernější den německé armády způsobilo 500 tanků a dokonalý kouřový trik

Ponorka pro Tuleně

Jedním z méně často zmiňovaných Leonardových vynálezů je ponorka poháněná vesly. Technicky jen obtížně realizovatelný koncept měl sloužit k vojenským účelům – konkrétně k útokům na nepřátelské lodě. Ponorka měla ještě v moři vysadit tým potápěčů v Leonardem navržených skafandrech. Ti pak měli za úkol navrtat nebo nařezat dno nepřátelského plavidla a poslat ho ke dnu.

Že Leonardo opravdu myslel i na detaily, dokazuje například fakt, že jím vymyšlené skafandry měly i speciální kapsu na zachytávání moči. Je pozoruhodné, že v podstatě stejný způsob, jaký navrhl před půltisíciletím Leonardo, dnes využívají pro boj elitní obojživelné jednotky, jako jsou třeba američtí SEALS (neboli Tuleni).

Robotická armáda

Leonardova doba nebyla jednoduchá. Každý italský městský stát vedl války proti ostatním a tyto boje se táhly celá staletí. Vládci se opírali o kondotiéry, profesionály, kteří verbovali žoldáky a pak je pronajímali těm, kteří nejlépe platili. Mnohokrát se tak stalo, že žoldnéři změnili stranu uprostřed boje. O tom, jak drahou záležitostí bylo vydržovat si armádu, raději ani nemluvit.

Mohlo by vás zajímat: Radioaktivní mrak z Černobylu nás zasáhl hned třikrát. Podívejte se, jak se šířil Evropou

Nebyl by to ale Leonardo, aby nepřišel s šíleným řešením. Upravil a vylepši návrh antického myslitele Heróna z Alexandrie – robotické vojáky. Využil své znalosti lidských orgánů a vytvořil podle nich roboty. Vypadali jako brnění, ale uvnitř měly být převody a ozubená kola, která jim měla umožnit pohyb, byť jen velmi omezený. Leonardo tento nápad stejně jako většinu ostatních nikdy nerealizoval.

Sekačka na lidi

Leonardo také dovedně kombinoval různé vynálezy, které už existovaly, a také vylepšoval zbraně, které existovaly už tisíciletí. Jednou z nich byly už od starověku oblíbené kosy na bojových vozech. Rozrážela se s nimi pěchota a fungovaly docela dobře. Renesanční Itálie by jejich modernizovanou verzi podle da Vinciho potřebovala také. K čemu a proč?

Hlavní taktikou vojenských jednotek v době Leonardova života byly sevřené útvary pěchoty, které se ježily nejrůznějšími tyčovými zbraněmi – píkami, halapartnami, lochaberkami, lucernskými kladivy, partyzánami a dalšími. Prorazit tuto živou a bodající hradbu bylo pro jezdectvo prakticky nemožné. A právě tehdy měla přijít ke slovu Leonardova sekačka lidí.

Stroj by byl tlačený koňmi a pomocí rotujících čepelí měl kosit vše před sebou: dřevěné násady zbraní, lidské nohy, všechno… Právě tento vynález měl ze všech Leonardových myšlenek nejblíž uvedení do praxe. Nakonec ale rychlý vývoj palných zbraní ukázal jeho nesmyslnost.

Zdroj: GQ / NIH / Museo Galileo

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom