18. července 2022 15:33

7 zábavních parků, které pohltila příroda: Radioaktivní Černobyl i atrakce pašující kokain

Procházely jimi statisíce lidí ročně, dnes se v nich v lepším případě točí akční filmy. Mnohé obří zábavní parky, které v minulém století určovaly masovou zábavu, pohlcuje příroda.

Po celém světě jsou jako obří pomníky podnikatelských ambicí nebo politických kultů rozesety opuštěné zábavní parky. Nabízíme tip na sedm parků, které by mohli ocenit nejen milovníci urbexu.

1. Kokain v létajícím koberci

Spreepark, Berlín, Německo

Jediný zábavní park v někdejší Německé demokratické republice se otevřel v roce 1969 a na vrcholu slávy jím ročně prošlo na 1,5 milionu návštěvníků. Nedisciplinované Čechy ráj atrakcí a buřtů s kečupem fascinoval mimo jiné schopností se minutu před zavírací dobou z plného stavu kompletně vylidnit.

Po sjednocení Německa lidé o park na břehu Sprévy ztráceli zájem a v roce 2002 se areál zavřel. Vybavení koupil jistý Norbert Witte, který šest atrakcí rozebral, naložil do kontejnerů a odeslal do peruánské Limy. Tamní park se ale nikdy skutečně nerozjel a část atrakcí Peruánci vrátili zpět, k překvapení německých celníků byla zásilka těžší o 167 kilogramů kokainu ukrytých v tyči létajícího koberce…

2. Oko hurikánu

Jazzland, New Orleans, USA

Zábavní park pojmenovaný Jazzland na bažinatém okraji New Orleans pronásledovala od jeho otevření v roce 2000 jedna smůla za druhou. Jeho vlastník upadl záhy do dluhů a v roce 2002 park postavený na obří 1,2 metru silné betonové desce koupila společnost Six Flags. Ta do něj v dalších třech letech nainvestovala 44 milionů dolarů mimo jiné za obří horskou dráhu Batman: The Ride.

Na konci srpna 2005 se provozovatel chystal otevřít novou sekci „vodní svět“, příroda ale byla o pár dnů rychlejší. Na New Orleans plnou udeřil krátce po východu slunce 29. srpna 2005 hurikán Katrina a zničil nejen celé město, v němž zahynulo kolem 1500 lidí, ale na měsíc zaplavil celý Jazzland do výše 1,8 metru. Park se už nikdy nevzpamatoval, zahrál si ale v několika hollywoodských filmech (Jurský svět, Deepwater Horizon nebo Úsvit planety opic).

3. Ve stínu hory Fudži a sarinu

Gulliverovo království, Fujikawaguchiko, Japonsko

Park s výhledem na nejvyšší vrchol Japonska, ikonickou horu Fudži, byl otevřený jen čtyři roky (1997–2001) a jeho nezpochybnitelnou dominantou je 45 metrů dlouhá socha ležícího Gullivera zajatého v zemi Liliput. Projekt spolufinancovala japonská vláda ve snaze zvýšit zaměstnanost, proti jeho většímu využití ale od počátku mluvilo hned několik okolností.

Milovníkům tajemna mohl pobyt v parku s výhledem na horu Fudži zpestřit výlet do nedalekého lesa Aokigahara, který má historickou spojitost s démony z japonské mytologie a je oblíbeným cílem sebevrahů. Ještě děsivější je ale novodobá historie sousední vesnice Kamikuishiki, kde japonská sekta Óm šinrikjó (Nejvyšší pravda) vyráběla nervový plyn sarin, s jehož pomocí v tokijském metru v roce 1995 zabila 13 lidí a tisícovce dalších způsobila zdravotní problémy.

4. A pak vybuchl Černobyl

Zábavní park Pripjať, Pripjať u Černobylu, Ukrajina

Temnější scénář pro otevření zábavního parku si můžeme představit jen stěží. Na Svátek práce 1. května 1986 se chystalo slavnostní otevření nového parku v Pripjati, zhruba 30tisícovém městě vybudovaném jako zázemí pro zaměstnance jaderné elektrárny V. I. Lenina stojící ve čtyři kilometry vzdáleném Černobylu. Tři dny před tím ale elektrárna vybuchla.

Následná – byť opožděná – evakuace všech obyvatel Pripjati za sebou nechala nejen panelákové město duchů, ale také atrakce zdejšího zábavního parku včetně ikonického ruského kola, které svůj účel nikdy neplnilo. I když to vlastně není tak docela pravda – zaměstnanci parku den po výbuchu na několik hodin atrakce spustili, aby se lidé čekající na evakuační autobusy trochu zabavili…

5. Pozor na hlavu!

Dogpatch, pohoří Ozarks, Arkansas, USA

Park pojmenovaný podle fiktivního města z amerického satirického komiksu Li'l Abner, který vycházel v letech 1934–1977, trůní v odlehlé divočině nepřístupného pohoří Ozarks. Jak připomíná dokument Zapomenuté megastavby vysílaný každou sobotu večer na Prima ZOOM, právě velká vzdálenost, kterou museli návštěvníci urazit, se za ropného šoku v 70. letech stala jeho prokletím.

Park měnil několikrát majitele, dokonce se v roce 2001 objevil v aukci na eBay za vyvolávací cenu 1 milionu dolarů. Nikdo ale neprojevil zájem. V roce 2005 jel opuštěným parkem na kole místní mladík (údajně se svolením majitele), když mu drát natažený mezi dvěma stromy téměř oddělil hlavu od těla. Protože mu majitelé nedokázali vyplatit odškodné, rozhodl soud o zapsání chlapce na list vlastníků parku.

6. Rozkradená země Oz

Land of Oz, Severní Karolína, USA

Zábavní park inspirovaný knihou Čaroděj ze země Oz poprvé otevřel své brány v roce 1970 a davy se jen hrnuly. Původní zájem ale rychle upadal a park začal pustnout. Zkázu urychlil požár, který v roce 1975 zničil dvě velké budovy, kanceláře a množství obchodů.

Park se poté stal cílem úplně jiného druhu návštěvníků, když lidé začali jeho vybavení rozkrádat. Zmizely například původní šaty, v nichž Judy Garlandová ztvárnila jednu z hlavních rolí ve filmu Čaroděj ze země Oz z roku 1939, a mnoho dalších propriet. Park se dnes otevírá na několik dnů v roce, na podzim je cílem halloweenských slavností.

7. Nejstarší kolotoč v Evropě

Vidám park, Budapešť, Maďarsko

Lunapark poblíž centra Budapešti s nejstarším kolotočem v Evropě otevřel zdarma své brány v roce 1953. Navazoval na tradiční pouťové atrakce, která se na tomto místě provozovaly už od 19. století. Po pádu komunistického režimu se ale na provoz parku nepodařilo sehnat finance a tak byl v roce 2013 uzavřen.

Šanci na záchranu parku poskytla sousední zoologická zahrada, která měla část atrakcí převzít. To se ale nestalo a park je dnes z velké části opuštěný.

ZDROJ: Flight Centre

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom