29. srpna 2017 06:00

Výročí 29. 8. 2005 – hurikán Katrina zdevastoval americké pobřeží

Všechno to měl za následek přírodní úkaz, který nešlo zastavit – hurikán Katrina.

Co je to vlastně hurikán?

Hurikán, respektive původ tohoto slova označujícího atmosférický jev, můžeme hledat v mayské mytologii. Bůh Huracan byl v této kultuře uctíván jako bůh větru. V současné době se pojem používá pro označení tropické cyklóny nejen v Atlantiku, ale hlavně v Karibském moři, v severním a jižním Pacifiku.

Tropickou cyklónu můžeme charakterizovat jako atmosférický útvar v podobě obřího víru s typickým okem uprostřed. Jedná se o rotující bouřkový systém s extrémně nízkým tlakem vzduchu, jehož velikost od 100 do 2000 km v průměru a rychlost větru dosahuje ve výjimečných případech až 300 km/h.

Tropické cyklóny vznikají nad prohřátým mořem. Pro ten stejný atmosférický jev máme v různých částech světa různé názvy. V Indii a Austrálii hovoříme o cyklónu, o hurikánu v Atlantském oceánu a konečně o tajfunu v jihovýchodní Asii.

Nezměrné škody a ztráty na lidských životech

Hurikán Katrina zasáhl plnou silou město New Orleans 29. srpna 2005 a bez nadsázky můžeme říci, že se jednalo o historicky největší civilní katastrofu v dějinách USA. Pojďme se ale na sled událostí podívat postupně.

Přes Floridu se přehnal relativně mírný hurikán prvního stupně a ve své pouti pokračoval nad Mexický záliv. Zde nabral nevídanou sílu a meteorologové ho najednou museli zařadit až do stupně 5, tedy nejsilnějšího a nejnebezpečnějšího. Zároveň byla zpřesněna trasa hurikánu a začalo být jasné, že plnou silou zasáhne právě New Orleans. Úřady proto nařídily nepovinnou evakuaci, která začala 27. srpna. Přibližně 80 % obyvatelstva zajistilo a opustilo své domovy ještě před bouří a značná část se tak zachránila. V okamžiku, kdy přírodní živel udeřil plnou silou, bylo ve městě asi 20 % obyvatelstva.

Síla větru, který 28. srpna bičoval pobřeží dosahovala k neskutečným 250 km. Na moři to bylo ještě o trochu víc. Vítr ničil domy, rozbíjel okna a přinesl záplavy zejména do východní části města. Největší problém nastal v okamžiku, kdy se protrhly ochranné hráze a města zalila nejen mořská voda, ale i voda z blízkého jezera Pontchartrain. Na několika místech ve městě dosáhla výška hladiny do více než 7,5 m!

Když voda začala 30. srpna ustupovat, začali místní obyvatelé a úřady sčítat ztráty a škody. Zemřelo 1836 osob a dalších 705 bylo pohřešováno. Škody, které běsnění živlů způsobilo na východním pobřeží USA, byly vyčísleny na celkem 81,2 miliardy USD a ekonomická ztráta přesáhla 100 miliard USD.

Bůh se hněvá?

Celá řada křesťanských vůdců a duchovních spojovala přírodní katastrofu s Božím trestem, který byl seslán na hříšné město New Orleans za sexuální hříchy jeho obyvatel. Pomocný katolický linecký biskup Gerhard Maria Wagner prohlásil, že hurikán měl ničit hlavně nevěstince, noční kluby a interrupční kliniky. Wagner tímto svým výrokem popudil celou řadu katolíků, kteří žili v postižené oblasti a stížnost na jeho jednání a výroky došla až do Vatikánu. Na nátlak papeže Benedikta XVI. musel v polovině února 2009 podat rezignaci na svůj úřad.

Podle evangelického pastora Johna Haggeo potrestal Bůh obyvatele New Orleans za to, že povolili pochod gayů a lesbiček Gay Pride, který se měl shodou okolností uskutečnit právě v době, kdy město zasáhl hurikán. Hagge svůj výrok později zmírnil a upravil ve smyslu, že „nikdo nemůže znát Boží záměr a že se v tomto smyslu neměl vyjadřovat“.

Ať už to bylo jakkoliv, silné větry spojené se deštěm, bouřkami a ničením domů a infrastruktury jsou v této části světa pravidelným přírodním úkazem. Hurikán Katrina však byl opravdu unikátní a všechny překvapil svou destrukční silou. Zbývá jen věřit, že se již nikdy nebude nic takového opakovat.

Text: David Hainall

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský