21. února 2021 20:00

Vražda novináře Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové: Tři výstřely, které změnily Slovensko

Stalo se to 21. února 2018 za vlády Roberta Fica. Tři výstřely ukončily život 27letého novináře Jána Kuciaka a jeho stejně staré snoubenky Martiny Kušnírové.

Kdo pobýval na Slovensku ve dnech krátce po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, mohl zastihnout slovenské novináře nejen šokované, ale především nezvykle jednotné. „Mysleli jsme si, že nejhorší byl mečiarismus,“ napsal vlivný východoslovenský list Košice:Dnes. Jak se na konci března 2018 ukázalo, éra Roberta Fica (SMER) dokázala praktiky 90. let a vlády někdejšího premiéra Vladimíra Mečiara překonat zvláště brutálním způsobem.

Když policisté našli teprve 27letého Kuciaka a jeho stejně starou snoubenku 25. února 2018 zastřelené v jejich domě v malé obci Veľká Mača v okrese Galanta, byli oba již čtyři dny po smrti. Kuciaka vrah zasáhl dvěma výstřely z bezprostřední blízkosti do srdce, Kušnírovou střelil do hlavy.

Tehdejší premiér Robert Fico nechal v pondělí 26. února v přímém přenosu na stůl vyrovnat bankovky v hodnotě jednoho milionu eur, což měla být odměna za jakoukoliv informaci vedoucí k dopadení pachatele. Při teatrálním vystoupení mu sekundoval ministr vnitra Robert Kaliňák. „Fico chce touto extra sumou překrýt všechny poklony, které dosud tak vášnivě skládal novinářům. Špinavé protislovenské prostitutky, idioti, hyeny, lháři, slizcí hadi…,“ zhodnotil o den později Ficovo „upřímné gesto“ šéfredaktor mediálního domu Košice:Dnes Dušan Karolyi.

Do dvou týdnů ale bylo všechno jinak. Kaliňák rezignoval 12. března 2018 a Fico vydržel jen o tři dny déle. Z funkcí je smetly masové demonstrace požadující nejen vyšetření dvojnásobné vraždy, ale také potrestání korupce a odstranění mafiánských praktik v nejvyšších patrech slovenské politiky.

Událostmi spojenými s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, archeoložky Martiny Kušnírové je inspirovaný také slovenský film Sviňa z roku 2020.

Desítky let vězení pro vrahy

Kuciak pracoval jako investigativní novinář pro zpravodajský portál Aktuálne.sk a mnohé z jeho reportáží odhalovaly praktiky kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera. Později se ukázalo, že velmi trefně.

Klíčovou, ale pro policii dlouho nedosažitelnou, zůstávala především osoba objednatele vraždy. Ne že by nebylo na koho cílit, ale teprve 8. března 2019, tedy déle než rok po vraždě, se podařilo získat dostatek důkazů a vznést proti Marianu Kočnerovi obvinění. A hned o několik týdnů později se Slovensko dozvědělo, kdo stiskl spoušť – k vraždě Kuciaka a Kušnírové se přiznal bývalý profesionální voják Miroslav Marček.

Toho na místo vraždy odvezl jeho bratranec Tomáš Szabó, který předtím Kuciakův dům sledoval. Marček i Szabó odešli v září 2020 od soudu každý s 25 lety vězení. Dalším odsouzeným byl zprostředkovatel Zoltán Andruskó, který s policií od počátku spolupracoval a díky dohodě o vině a trestu dostal „jen“ 15 let vězení.

Od počátku případu ale bylo jasné, že odsoudit jen vykonavatele „popravy“ mladého novináře a jeho partnerky nestačí. Skutečnost, že Kuciakovi už půl roku před vraždou Marian Kočner vyhrožoval, byla dostatečně známá – novinář se tehdy obrátil na policii, která ale jeho obavy smetla ze stolu. Důvodem výhrůžek byly právě investigativní články.

Spravedlnost i pro objednavatele vraždy?

K velkému rozčarování slovenské veřejnosti ale pro odsouzení Mariana Kočnera a jeho spolupracovnice a tlumočnice z italštiny, Aleny Zsuzsové nakonec soud nenašel dostatek důkazů a přenechal rozhodnutí odvolacímu soudu.

V té době už však slovenská politická scéna vypadala úplně jinak, než v době zavraždění Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Sebejistého Fica vystřídal jeho spolustraník Peter Pellegrini a hnutí spojované s korupčními kauzami v řádu miliard eur skončilo po volbách v roce 2020 druhé a vypadlo ze hry. Mezitím se stala prezidentskou Slovenské republiky Zuzana Čaputová, jejíž příchod na Bratislavský hrad vzbudil naději na obrodu politické kultury v zemi.

Marian Kočner, předpokládaný objednavatel Kuciakovy vraždy, se nicméně ze svobody netěší. V paralelně probíhající kauze byl odsouzen na 19 let vězení za falšování směnek televize Markíza v hodnotě 1,73 miliardy korun. Ani jeho spolupracovnice Zsuzsová nevyšla „naprázdno“. Soud jí v prosinci 2020 vyměřil trest 21 let odnětí svobody za zprostředkování vraždy bývalého primátora města Hurbanovo Lászlóa Basternáka, kterého našli v roce 2010 zastřeleného před vlastním domem.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom