11. listopadu 2022 11:00

Střelba do vzduchu může být smrtící. Jakou rychlostí padá zbloudilý projektil?

Střela, která letí nahoru, musí nakonec spadnout i dolů. Za jak dlouho může zbloudilý projektil někoho zabít?

Fyzika je neúprosná. Střela vypálená směrem nahoru se časem zbrzdí mimo jiné třením o vzduch a gravitace jí následně zajistí volný pád směrem dolů. V jaké výšce se zastaví, závisí na ráži a typu zbraně.

Střela opravdu nezmizí

I když se v minulosti mluvilo o tom, že střely zmizí „kdesi ve vesmíru“, našli se lidé, kteří se pokusili najít konkrétní odpověď. Jedním z nich byl střelec Tippins, který vypálil dvě dávky po zhruba třiceti střelách a se stopkami v ruce čekal, zda se mu podaří nějakou zaznamenat. Experiment se povedl, neboť střílel na břehu bahnité řeky Stour v Souffolku, takže pleskání vracejících se střel o hladinu a do bahna bylo jasným důkazem.

Bod zvratu byl ve výšce kolem 2 750 metrů, kam střely vystoupaly za 19 vteřin. Návrat trval skoro 2x tak dlouho – 36 vteřin. Když Tippins na tento experiment vzpomínal, řekl, že neměl chráněnou hlavu, ale věřil, že střely budou větrem odkloněny do bezpečné vzdálenosti.

Studie, zabývající se střílením do vzduchu, popisuje 118 případů obětí postřelených „oslavnou střelbou, přičemž 77 % zraněných bylo zasaženo do hlavy, mortalita však byla „jen“ 32 %". Často byli zraněni lidé daleko od probíhajících oslav, takže ani netušili, že jsou v ohrožení. Podle lékařů se dopadová rychlost pohybuje v rozmezí 90–180 m/s, což je pořád dost na to, aby rozrazila lebku. Právě riziko tohoto typu zranění vedlo zastupitele Los Angeles k zákazu „oslavné“ střelby, který vešel v platnost již roku 1989.

Postřelený kuchař

Výše popsané riziko zranění každopádně nehrozí jen v oblasti válečných konfliktů, bujarých oslav či uprostřed husté zástavby. Americký šéfkuchař Paul Prudhomme si připravoval stůl na golfovém hřišti před turné PGA v New Orleansu, když tu najednou měl pocit včelího bodnutí, což by se na greenu mohlo stát. Nicméně následně z rukávu košile vyklepal střelu ráže .22. Podle policie mohla být vypálena ve vzdálenosti až jeden a půl míle daleko.

Zdroj: ResearchGate

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom