22. července 2022 13:00

V současném vedru už lze usmažit vejce. Podívejte se, jak rychle je hotové

Vlna veder, která sužuje Evropu, způsobuje zdravotní i technické problémy. Některé obyvatele však přiměla i k experimentům. A světe div se, vejce na parném slunci skutečně usmažíte.

Není se co divit, že britským občanům příšerná horka lezou takříkajíc na mozek. Teplotní rekordy tam kvůli zvláštnímu meteorologickému jevu padají jeden za druhým a v zaznamenané historii je to vůbec poprvé, co ve Spojeném království přelezly přes čtyřicítku ve stínu.

Pravděpodobně i proto se Georgia Levyová rozhodla vyzkoušet trik, který do té doby viděla jen na internetu – zkusila si na sluníčku usmažit vejce.

Smažení vajec na slunci

Vaječný bílek se začíná srážet dokonce už při 60 stupních. Kov má navíc vysokou tepelnou vodivost a kapota auta či kovová pánev se na sluníčku rozpálí dost na to, aby potřebnou teplotu na smažení vajec poskytly.

Aby bylo možné vejce bezpečně sníst je ovšem nutné, aby se prohřála při teplotě nad 75 stupňů po dobu alespoň 15 minut; bakterie salmonely se jinak nezničí. A proto bychom, jakkoli je vaječný experiment zajímavý, konzumaci takto připraveného pokrmu nedoporučovali.

Zdroj: IFL Science

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom