Zákeřné zombie požáry ohrožují světové lesy. Jak dokáží nenápadně přežít dlouhé měsíce?
Takzvané zombie požáry byly dlouhou dobu záhadou pro vědce i hasiče. Nyní však víme více o tom, jak oheň, který ohrožuje boreální lesy, dokáže přežít i tuhou zimu.
Představte si mohutné požáry, které vzplanuly na místě, kde se nevyskytoval žádný člověk, jenž by si rozdělal oheň, nebo odhodil nedopalek cigarety. Ani tu neprošla žádná bouře, jejíž blesk by měl plameny na svědomí. Navíc v oblasti ležela po dlouhé měsíce sněhová pokrývka. Jak je něco takového možné? Vysvětlením jsou takzvané zombie požáry, které vědce i hasiče dlouhodobě trápí svou schopností skrytě přežívat a po čase znovu zapalovat boreální lesy.
Boreální lesy
Pod pojmem boreální les si představte co nejrozšířenější světový ekosystém rozprostírající se na Sibiři a v Kanadě (subarktický pás). Jde o tisíce kilometrů dlouhé lesy tvořené převážně jehličnatými stromy. Ty jsou evolučně dokonale adaptované pro život v subarktických podmínkách, když jejich míza obsahuje látku fungující jako nemrznoucí směs. V oblasti, kde se vyskytují, leží místy sníh až osm měsíců v roce.
Okraj rašeliniště, pod kterým může doutnat ohnisko budoucího požáru Zdroj: Topi Pigula
Zima v boreální lesích zdejší požáry většinou utlumí, nicméně nová vědecká studie ukázala, že „zombie požáry“ mohou vzplanout rok po teplejších než běžných létech, a v některých regionech představují až 38 procent celkové plochy hoření. A to rozhodně není málo.
Horko skryté v podzemí
Jak zombie požáry přežívají? Zatímco na zemi leží sníh, který zabraňuje plamenům v životu, v podzemí leží vrstvy bohaté na rašelinu, které dokáží doutnat celou zimu. Prohořívají se poměrně pomalu, přes zimu se posunou o 100–500 metrů, ale i to je dost na to, aby se na jaře znovu na povrchu rozhořely v místech, kde je dostatek nového paliva.
#ImageOfTheDay
— 🇪🇺 DG DEFIS #StrongerTogether (@defis_eu) May 30, 2020
Over the past few days #Siberia 🇷🇺 has experienced the first #ArcticHeatWave of 2020
As a consequence numerous holdover fires (aka #zombiefires) from last summer are restarting
⬇️#Sentinel2 🇪🇺🛰️imagery of a fire in #SakhaRepublic, #Arctic Circle (68.8N, 151.25E) pic.twitter.com/aDxqFWRY5R
Zombie požáry totiž podle všeho zalezly pod zem v místech spáleného lesa, kde už není dostatek hořlavého materiálu. „Můj poradce si všiml, že v některých letech začínají nové požáry velmi blízko požáru z předchozího roku. To je neobvyklé, protože boreální požáry jsou obvykle vzníceny náhodným bleskem nebo lidskou činností,“ říká Rebecca Scholten z Vrije University Amsterdam.
Podle vědeckých pozorování souvisí „zombie požáry“ s celkovým oteplováním klimatu. Pochopení principu jejich vzniku jak vědcům, tak hasičům pomůže s předcházením dalších vzplanutí. Nyní je jasné, že je důležité hlídat okraje míst, kde hořelo před zimou, protože pravděpodobnost nového ohniska nedaleko starého má nyní vědecké vysvětlení.