25. července 2021 07:00

Zákeřné zombie požáry ohrožují světové lesy. Jak dokáží nenápadně přežít dlouhé měsíce?

Takzvané zombie požáry byly dlouhou dobu záhadou pro vědce i hasiče. Nyní však víme více o tom, jak oheň, který ohrožuje boreální lesy, dokáže přežít i tuhou zimu.

Představte si mohutné požáry, které vzplanuly na místě, kde se nevyskytoval žádný člověk, jenž by si rozdělal oheň, nebo odhodil nedopalek cigarety. Ani tu neprošla žádná bouře, jejíž blesk by měl plameny na svědomí. Navíc v oblasti ležela po dlouhé měsíce sněhová pokrývka. Jak je něco takového možné? Vysvětlením jsou takzvané zombie požáry, které vědce i hasiče dlouhodobě trápí svou schopností skrytě přežívat a po čase znovu zapalovat boreální lesy.

Boreální lesy

Pod pojmem boreální les si představte co nejrozšířenější světový ekosystém rozprostírající se na Sibiři a v Kanadě (subarktický pás). Jde o tisíce kilometrů dlouhé lesy tvořené převážně jehličnatými stromy. Ty jsou evolučně dokonale adaptované pro život v subarktických podmínkách, když jejich míza obsahuje látku fungující jako nemrznoucí směs. V oblasti, kde se vyskytují, leží místy sníh až osm měsíců v roce.

Zima v boreální lesích zdejší požáry většinou utlumí, nicméně nová vědecká studie ukázala, že „zombie požáry“ mohou vzplanout rok po teplejších než běžných létech, a v některých regionech představují až 38 procent celkové plochy hoření. A to rozhodně není málo.

Horko skryté v podzemí

Jak zombie požáry přežívají? Zatímco na zemi leží sníh, který zabraňuje plamenům v životu, v podzemí leží vrstvy bohaté na rašelinu, které dokáží doutnat celou zimu. Prohořívají se poměrně pomalu, přes zimu se posunou o 100–500 metrů, ale i to je dost na to, aby se na jaře znovu na povrchu rozhořely v místech, kde je dostatek nového paliva.

Zombie požáry totiž podle všeho zalezly pod zem v místech spáleného lesa, kde už není dostatek hořlavého materiálu. „Můj poradce si všiml, že v některých letech začínají nové požáry velmi blízko požáru z předchozího roku. To je neobvyklé, protože boreální požáry jsou obvykle vzníceny náhodným bleskem nebo lidskou činností,“ říká Rebecca Scholten z Vrije University Amsterdam.

Podle vědeckých pozorování souvisí „zombie požáry“ s celkovým oteplováním klimatu. Pochopení principu jejich vzniku jak vědcům, tak hasičům pomůže s předcházením dalších vzplanutí. Nyní je jasné, že je důležité hlídat okraje míst, kde hořelo před zimou, protože pravděpodobnost nového ohniska nedaleko starého má nyní vědecké vysvětlení.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom